Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 podrobně

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

M16 je hvězdokupa o věku pouhých asi 2 miliónů let obklopená zárodečnými mračny prachu a zářícího plynu, též známá jako Orlí mlhovina. Krásný podrobný snímek této oblasti využívá barevnou Hubblovu paletu a obsahuje kosmické skulptury, které učinil slavnými snímek tohoto hvězdotvorného komplexu z Hubblova kosmického dalekohledu. Komplex se popisuje jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření a jedná se o husté sloupce prachu světelné roky dlouhé a gravitačně se hroutí za vzniku hvězd. Materiál u špiček eroduje energetické záření z hvězd kupy a nakonec budou zanořené nové hvězdy vidět. Od hřebenu jasné emise vlevo od středu je další prachový sloup hvězdotvorné oblasti známý jako Víla orlí mlhoviny. M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledyv části oblohy bohaté na mlhoviny v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Sledujte: Meteorický roj Perseid.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: M16
  2. Pampaskies.com: M16 - Astrophotography from the pampas, Argentina, by Ignacio Diaz Bobillo
  3. Wikipedia: Eagle_Nebula
  4. APOD: 2015-01-07 25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření
  5. Uiuc.edu: Star formation
  6. STScI.edu: M16
  7. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  8. Wikipedia: Serpens

Štítky: M16, Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


49. vesmírný týden 2025

49. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 12. do 7. 12. 2025. Měsíc bude v úplňku, projde Plejádami a setká se s Jupiterem. Od setmění je nad jihem Saturn. Nízko na ranní obloze je Merkur. Velmi vysoká bude nyní aktivita Slunce. Uvidíme polární záře? Komety večer ruší Měsíc a ráno to brzy nebude lepší. Na Bajkonuru došlo k poškození jediné rampy sloužící pro mise lodí Sojuz a Progress k ISS. ESA na následující roky posílila rozpočet. Před 500 lety se narodil český astronom Tadeáš Hájek z Hájku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa 3I/ATLAS

3I/ATLAS – medzihviezdna kométa na návšteve Medzihviezdna kométa 3I/ATLAS patrí medzi veľmi vzácnu skupinu objektov, o ktorých vieme, že do našej Slnečnej sústavy prileteli z iného hviezdneho systému. Pohybuje sa po silno hyperbolickej dráhe, takže ju pri ďalšom obehu už znovu neuvidíme – len raz preletí okolo Slnka a opäť zmizne do medzihviezdneho priestoru. Na zábere z ranných hodín 28. 11. 2025 dominuje zelenkastá kóma kométy v spodnej časti obrazu. Jemný prachový chvost sa rozlieva šikmo nahor medzi hviezdami, ktoré ostávajú ostré a nehybné – pekná pripomienka toho, že sledujeme rýchleho hosťa na pozadí vzdialeného hviezdneho poľa našej Galaxie. Aj keď 3I/ATLAS na oblohe nepatrí k najjasnejším kométam, možnosť zachytiť medzihviezdnu návštevníčku je výnimočná. Každý takýto objekt prináša jedinečný pohľad na materiál a históriu iných planetárnych systémov – a táto fotografia je malou “pamiatkou” na jej krátku zastávku v našej kozmickej „štvrti“. Už z voľby kompozície je jasné že som čakal trocha výraznejší chvost ???? Technické údaje: Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton 200/800 (200/600 F3) + Starizona Nexus 0.75×, Touptek ATR585M mono, AFW-M + Touptek LRGB filtre, Gemini EAF, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C, SVBony 241 power hub, automatizovaná astrobúdka s mojím vlastným OCS (Observatory Control System). Software: NINA, Astro Pixel Processor, PixInsight, Adobe Photoshop. Expozície: L 20x60s, RGB 12×90 s, master bias, flats, darks, darkflats. Gain 150, Offset 300. 28.11.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »