Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas za svítání

Uznání a copyright: Michael Seeley

Tato jediná 251 sekundová expozice sleduje vzlet rakety Atlas V za svítání 8. srpna na východ z letecké základny na mysu Canaveral na planetě Zemi. Raketa společnosti ULA (United Launch Alliance) odstartovala v 6:13 ráno místního času. Slunce vycházelo až v 6:48, ale kouřové zplodiny jsou ve výšce jasně ozářeny Sluncem, které je těsně pod východním obzorem. Jemné barvy a teplou záři jinak klidné předúsvitové oblohy odrážejí vody laguny Indiánské řeky Palmového pobřeží (Palm Shores) na Floridě. Mohutná raketa Atlas vynesla na oběžnou dráhu Země vojenskou komunikační družici. Záblesky, které tento víkend možná na jasné obloze přes úsvitem uvidíte by mohly být možná Perseidy.

Podívejte se: Meteorický roj Perseid.

Seznam odkazů v popisu

  1. ULAlaunch.com: Atlas V
  2. Wikipedia: Atlas_(mythology)
  3. NASA: What's Up - August 2019
  4. EarthSky.org: Perseid meteors 2019: All you need to know

Štítky: Raketa, Launch, Atlas 5


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »