Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas za svítání

Uznání a copyright: Michael Seeley

Tato jediná 251 sekundová expozice sleduje vzlet rakety Atlas V za svítání 8. srpna na východ z letecké základny na mysu Canaveral na planetě Zemi. Raketa společnosti ULA (United Launch Alliance) odstartovala v 6:13 ráno místního času. Slunce vycházelo až v 6:48, ale kouřové zplodiny jsou ve výšce jasně ozářeny Sluncem, které je těsně pod východním obzorem. Jemné barvy a teplou záři jinak klidné předúsvitové oblohy odrážejí vody laguny Indiánské řeky Palmového pobřeží (Palm Shores) na Floridě. Mohutná raketa Atlas vynesla na oběžnou dráhu Země vojenskou komunikační družici. Záblesky, které tento víkend možná na jasné obloze přes úsvitem uvidíte by mohly být možná Perseidy.

Podívejte se: Meteorický roj Perseid.

Seznam odkazů v popisu

  1. ULAlaunch.com: Atlas V
  2. Wikipedia: Atlas_(mythology)
  3. NASA: What's Up - August 2019
  4. EarthSky.org: Perseid meteors 2019: All you need to know

Štítky: Raketa, Launch, Atlas 5


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »