Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy a Pluh

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

I přes přezařující měsíční světlo mnozí pozemšťané pozorovali letošní meteorický roj Perseid. Na pastevecné scéně jsou místní pozorovatelé, kteří obdivují krátké nebeské záblesky roje v hodinách přes úsvitem kolem maximální aktivity 13. srpna z travnatých pastvin Nalati v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Kompozitní obraz ze sedmi snímků pořízených v průběhu dvou hodin zaznamenal průlety Perseid proti hvězdnaté obloze. U obzoru je ve středu Pluh, nejslavnější severní asterismus, i když někdo v něm vidí Velkou naběračku z kuchyně nebo Velký vůz. Roj Perseid se dá během roku nejsnáze pozorovat a vzniká tím, že Země zametá prach z periodické komety Swift-Tuttle. Částice prachu do atmosféry vnikají rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vypařují ve výškách kolem 100 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 2011-06-24 Velký vůz
  3. APOD: 2018-09-08 Perseida v reálném čase
  4. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy

Štítky: Perseid, Meteorický roj, Big dipper, Kráva


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »