Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseids a Pluh

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

I přes přezařující měsíční světlo mnozí pozemšťané pozorovali letošní meteorický roj Perseid. Na pastevecné scéně jsou místní pozorovatelé, kteří obdivují krátké nebeské záblesky roje v hodinách přes úsvitem kolem maximální aktivity 13. srpna z travnatých pastvin Nalati v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Kompozitní obraz ze sedmi snímků pořízených v průběhu dvou hodin zaznamenal průlety Perseid proti hvězdnaté obloze. U obzoru je ve středu Pluh, nejslavnější severní asterismus, i když někdo v něm vidí Velkou naběračku z kuchyně nebo Velký vůz. Roj Perseid se dá během roku nejsnáze pozorovat a vzniká tím, že Země zametá prach z periodické komety Swift-Tuttle. Částice prachu do atmosféry vnikají rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vypařují ve výškách kolem 100 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 2011-06-24 Velký vůz
  3. APOD: 2018-09-08 Perseida v reálném čase
  4. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy

Štítky: Meteorický roj, Perseid, Big dipper, Kráva


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »