Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseids a Pluh

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

I přes přezařující měsíční světlo mnozí pozemšťané pozorovali letošní meteorický roj Perseid. Na pastevecné scéně jsou místní pozorovatelé, kteří obdivují krátké nebeské záblesky roje v hodinách přes úsvitem kolem maximální aktivity 13. srpna z travnatých pastvin Nalati v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Kompozitní obraz ze sedmi snímků pořízených v průběhu dvou hodin zaznamenal průlety Perseid proti hvězdnaté obloze. U obzoru je ve středu Pluh, nejslavnější severní asterismus, i když někdo v něm vidí Velkou naběračku z kuchyně nebo Velký vůz. Roj Perseid se dá během roku nejsnáze pozorovat a vzniká tím, že Země zametá prach z periodické komety Swift-Tuttle. Částice prachu do atmosféry vnikají rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vypařují ve výškách kolem 100 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Perseids
  2. APOD: 2011-06-24 Velký vůz
  3. APOD: 2018-09-08 Perseida v reálném čase
  4. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy

Štítky: Meteorický roj, Perseid, Big dipper, Kráva


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »