Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? I když jste ji viděli, tak jste ji nejspíš nikdy neviděli tak zaprášenou. Jasné hvězdy v možná nejslavnější hvězdokupě na obloze, v Plejádách, se dají vidět i bez dalekohledu i z hloubky světlem znečištěných měst. Na dlouhých expoziocích z tmavých míst se stávají zřejmé i prachové mraky kolem hvězd v hvězdokupě Plejády. Tato expozice zabrala více než 12 hodin a na obloze pokrývá velikost několika úplňků. Hvězdokupě Plejády se také říká Sedm sester, Kuřátka nebo M45, a nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus). Legenda s moderním nádechem praví, že jedna z původně jasnějších sedmi hvězd zeslábla a tak je neozbrojeným okem vidět jenom šest hvězd. Skutečný počet hvězd viditelných v Plejádách ovšem závisí temnotě oblohy a jasnosti zraku pozorovatele.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Pleiades
  2. NASA: earthlights02_dmsp_big.jpg
  3. Apod.com: Lecture 15: Star Clusters
  4. APOD: 2009-12-05 Himalájské nebe
  5. NASA: Earth's Moon
  6. SkyAndTelescope.com: How Many Pleiades Can YOU See?
  7. Naic.edu: Pleiades Mythology
  8. APOD: 2013-11-22 Od Kalifornie k Plejádám
  9. Wikipedia: Taurus (constellation)
  10. arXiv.org: The Pleiades: the celestial herd of ancient timekeepers
  11. Kencroswell.com: The Pleiades' Lost Sister?
  12. Youtube.com: M45 Pleiades Star Cluster, zoom into
  13. APOD: 2001-08-27 Jas umělé noční oblohy
  14. Wikipedia: File:Snellen_chart.svg

Štítky: Hvězdokupa, Plejády, Otevřená hvězdokupa


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »