Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Jen málo kosmických pohledů vzrušuje představivost tak, jak Mlhovina v Orionu, nesmírně velká porodnice hvězd vzdálená asi 1500 světelných let. Tento infračervený snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu zabírá oblast asi 40 světelných let a vznikl z dat určených ke sledování jasnosti mladých hvězd v mlhovině, z nichž mnohé obklopují prachové, planetotvorné disky. Mladé hvězdy v Orionu mají věk pouze asi milión let, ve srovnání se stářím Slunce 4,6 miliardy let. Ty nejžhavější hvězdy jsou ve hvězdokupě Trapéz, což je ta nejjasnější kupa poblíž středu snímku. Spitzerův kosmický dalekohled byl vypuštěn na dráhu kolem Slunce 25. srpna 2003 a jeho zásoby kapalného hélia ke chlazení vyprchaly v květnu 2009. Dalekohled je i přesto v provozu, ale má skončit v lednu 2020. Pohled ve falešných barvách byl pořízený v roce 2010 na dvou kanálech, které zůstávají citlivé na infračervené světlo i za teplejších podmínek.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 42 - Orion nebula
  2. CalTech.edu: Warm Mission Dreamy Stars of Orion
  3. CalTech.edu: Colony of Young Stars Shines in New Spitzer Image
  4. APOD: 2009-12-22 Planetární systémy, které nyní vznikají v Orionu
  5. APOD: 2003-03-02 Ve středu Trapézu
  6. NASA: Celebrating Spitzer's Sweet Sixteen
  7. CalTech.edu: NASA's Spitzer Sees the Cosmos Through 'Warm' Infrared Eyes
  8. CalTech.edu: Cool Cosmos

Štítky: Infračervený, Infračervený, Orion, Orion, Spitzer space telescope, Spitzer space telescope


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »