Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární systémy, které nyní vznikají v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA), the HST Orion Treasury Project Team, & L. Ricci (ESO)

Jak vznikají planety? Pro pomoc s odpovědí dostal Hubblův kosmický dalekohled úkol pořídit podrobný pohled na jednu z nejzajímavějších ze všech astronomických mlhovin, na Velkou mlhovinu v Orionu. Mlhovina v Orionu je vidět i neozbrojeným okem nedaleko pásu v souhvězdí Orion, přičemž se jedná o velice blízkou hvězdotvornou oblast a pravděpodobně o jednu z nejslavnějších astronomických mlhovin. Vložené snímky v mozaice nahoře ukazují četné proplydy, z nichž mnohé jsou hvězdnými porodnicemi, které nejspíše hostí i vznikající planetární soustavy. Některé proplydy září jako blízké disky kolem zažehnutých hvězd, zatímco jiné proplydy obsahují disky vzdálenější od svých hostitelských hvězd, mají chladnější prach a tudíž se jeví jako tmavé siluety proti jasnějšímu plynu. Zvlášť studium tohoto plynu nabízí náhled, jak vznikají planety. Hodně snímků proplydů také vykazuje oblouky, které jsou rázovými vlnami, frontami, kde se rychle se pohybující materiál hrouží do pomaleji se pohybujícího plynu. Mlhovina v Orionu leží ve vzdálenosti asi 1500 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako naše Slunce.

Štítky: Orion, Vznik planety, Proplyds


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »