Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární systémy, které nyní vznikají v Orionu

Uznání: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA), the HST Orion Treasury Project Team, & L. Ricci (ESO)

Jak vznikají planety? Pro pomoc s odpovědí dostal Hubblův kosmický dalekohled úkol pořídit podrobný pohled na jednu z nejzajímavějších ze všech astronomických mlhovin, na Velkou mlhovinu v Orionu. Mlhovina v Orionu je vidět i neozbrojeným okem nedaleko pásu v souhvězdí Orion, přičemž se jedná o velice blízkou hvězdotvornou oblast a pravděpodobně o jednu z nejslavnějších astronomických mlhovin. Vložené snímky v mozaice nahoře ukazují četné proplydy, z nichž mnohé jsou hvězdnými porodnicemi, které nejspíše hostí i vznikající planetární soustavy. Některé proplydy září jako blízké disky kolem zažehnutých hvězd, zatímco jiné proplydy obsahují disky vzdálenější od svých hostitelských hvězd, mají chladnější prach a tudíž se jeví jako tmavé siluety proti jasnějšímu plynu. Zvlášť studium tohoto plynu nabízí náhled, jak vznikají planety. Hodně snímků proplydů také vykazuje oblouky, které jsou rázovými vlnami, frontami, kde se rychle se pohybující materiál hrouží do pomaleji se pohybujícího plynu. Mlhovina v Orionu leží ve vzdálenosti asi 1500 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako naše Slunce.

Štítky: Orion, Vznik planety, Proplyds


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »