Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Amir H. Abolfath (TWAN)

Jak daleko dohlédnete? Nejvzdálenějším objektem snadno viditelným neozbrojeným okem je M31, velká Galaxie v Andromedě, vzdálená něco přes 2 milióny světelných let. Bez dalekohledu se tato nesmírná spirální galaxie zdá jako bezvýznamný, slabý mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy. Ovšem na této skvělé šestihodinové teleskopické digitální mozaice našeho nejbližšího galaktického souseda je vidět jasné žluté jádro, tmavé vinoucí se prachové pásy, zářivá modrá spirální ramena a jasné červené emisní mlhoviny. Dnes dokonce i běžného pozorovatele inspiruje poznání, že existuje mnoho vzdálených galaxií jako je M31, tak astronomové o tomto základním konceptu debatovali teprve před 100 lety. Jsou tyto "spirální mlhoviny" jednoduše oblaka plynu v naší vlastní Galaxii Mléčné dráze, nebo se jedná o "vesmírné ostrovy", vzdálené galaxie hvězd srovnatelných se samotnou Mléčnou dráhou? To byla stěžejní otázka slavné debaty Shapley-Curtis v roce 1920, která později vyústila do pozorování, že se Andromeda podobá naší Galaxii Mléčné dráze, se závěrem, že celý vesmír je mnohem větší, než jsme si kdy představovali.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
 2. Youtu.be: Our Milky Way Galaxy: How Big is Space?
 3. Wikipedia: Spiral_galaxy
 4. APOD: 2016-03-22 Duhové světélkování vzduchu nad Azorami
 5. Wikipedia: Andromeda_(constellation)
 6. Torgheh.ir: HOME / DEEPSKY / CCD / M31, ANDROMEDA GALAXY
 7. Pinimg.com: Foto: pejsek :-)
 8. Nasonline.org: The "Great Debate" of 1920
 9. NASA: The Milky Way Galaxy
 10. APOD: 2019-06-17 Mléčná dráha nad pyramidou opeřeného hada
 11. NASA: The Shapley - Curtis Debate in 1920
 12. APOD: 2018-07-29 Cesta do středu Galaxie
 13. APOD: 2018-05-08 Pozorovatelný vesmír

Štítky: Andromeda galaxy, M31, Spirální galaxie


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »