Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Da Vinciho východ

Uznání a copyright: Likai Lin

To ráno vyšel starý Měsíc a jeho ubývající slunečním světlem ozářený srpek svítil těsně nad východním obzorem před východem Slunce. Ovšem svit Země, světlo odrážené od jasné planety Země, ozařovalo zastíněnou část lunárního disku a lidem, kteří si přivstali, ukazovalo dobře známou přivrácenou stranu. Popis svitu Země jako slunečního světla odráženého od pozemských oceánů, které osvětluje tmavý povrch Měsíce popsal před více než 500 lety Leonardo da Vinci. Tento starý Měsíc vyšel nad východním obzorem před jednou lunací. Jeho slunečním světlem ozářený srpek a da Vinciho zář byly zachyceny 29. srpna 2019 na složených expozicích z Badain Jilin Desert ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Letos uplynulo 500 let od úmrtí Leondardo da Vinci.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earthshine
  2. Mos.org: DA VINCI — THE GENIUS
  3. APOD: 2018-09-12 Lunace
  4. NASA: The Da Vinci Glow
  5. NASA: Moon Phase and Libration, 2019

Štítky: Zemský svit, Crescent moon


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »