Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed s popisky

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Střed naší Mléčné dráhy se nachází 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Dokonce ani za temné noci ho nemůžete uvidět. Pohled v tomto směru k vám zaclání mezilehlý neprůhledný mezihvězdný prach. Tmavá prachová mračna, zářící mlhoviny a nahuštěné pole hvězd se nacházejí v plodné galaktické rovině a v centrálních oblastech naší Galaxie. Tato anotovaná mozaika ze snímků pod tmavou oblohou ukazuje některé oblíbené objekty, zvláště pro pozorovatele s malými dalekohledy nebo triedry. Na oříznuté verzi je galaktický střed vpravo, po kliknutí je na úplné verzi uprostřed. Jsou zde pojmenované dobře známé Messierovy objekty jako je mlhovina Laguna (M8), Trifid (M20), oblak hvězd M24 a některé z tmavých znamení oblohy E.E. Barnarda. Plná verze tohoto pohledu sahá až k souhvězdí Štíra (Scorpius) a přes střed Mléčné dráhy pokrývá přes 20 stupňů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Chandra: Galactic Center: Scientists Take Viewers to the Center of the Milky Way
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  3. AreaVoices.com: How To Find The Center Of The Milky Way … And What Lurks There
  4. APOD: 2017-07-27 Triplet ve Střelci
  5. APOD: 2018-06-29 Messier 24: Mračno hvězd ve Střelci
  6. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  7. MiguelClaro.com: The Starry Dusty Field from the Core of Our Milky Way Galaxy

Štítky: Mléčná dráha, Mlhovina, Prach


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »