Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed s popisky

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Střed naší Mléčné dráhy se nachází 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Dokonce ani za temné noci ho nemůžete uvidět. Pohled v tomto směru k vám zaclání mezilehlý neprůhledný mezihvězdný prach. Tmavá prachová mračna, zářící mlhoviny a nahuštěné pole hvězd se nacházejí v plodné galaktické rovině a v centrálních oblastech naší Galaxie. Tato anotovaná mozaika ze snímků pod tmavou oblohou ukazuje některé oblíbené objekty, zvláště pro pozorovatele s malými dalekohledy nebo triedry. Na oříznuté verzi je galaktický střed vpravo, po kliknutí je na úplné verzi uprostřed. Jsou zde pojmenované dobře známé Messierovy objekty jako je mlhovina Laguna (M8), Trifid (M20), oblak hvězd M24 a některé z tmavých znamení oblohy E.E. Barnarda. Plná verze tohoto pohledu sahá až k souhvězdí Štíra (Scorpius) a přes střed Mléčné dráhy pokrývá přes 20 stupňů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Chandra: Galactic Center: Scientists Take Viewers to the Center of the Milky Way
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  3. AreaVoices.com: How To Find The Center Of The Milky Way … And What Lurks There
  4. APOD: 2017-07-27 Triplet ve Střelci
  5. APOD: 2018-06-29 Messier 24: Mračno hvězd ve Střelci
  6. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  7. MiguelClaro.com: The Starry Dusty Field from the Core of Our Milky Way Galaxy

Štítky: Mléčná dráha, Mlhovina, Prach


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »