Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed s popisky

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Střed naší Mléčné dráhy se nachází 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Dokonce ani za temné noci ho nemůžete uvidět. Pohled v tomto směru k vám zaclání mezilehlý neprůhledný mezihvězdný prach. Tmavá prachová mračna, zářící mlhoviny a nahuštěné pole hvězd se nacházejí v plodné galaktické rovině a v centrálních oblastech naší Galaxie. Tato anotovaná mozaika ze snímků pod tmavou oblohou ukazuje některé oblíbené objekty, zvláště pro pozorovatele s malými dalekohledy nebo triedry. Na oříznuté verzi je galaktický střed vpravo, po kliknutí je na úplné verzi uprostřed. Jsou zde pojmenované dobře známé Messierovy objekty jako je mlhovina Laguna (M8), Trifid (M20), oblak hvězd M24 a některé z tmavých znamení oblohy E.E. Barnarda. Plná verze tohoto pohledu sahá až k souhvězdí Štíra (Scorpius) a přes střed Mléčné dráhy pokrývá přes 20 stupňů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Chandra: Galactic Center: Scientists Take Viewers to the Center of the Milky Way
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  3. AreaVoices.com: How To Find The Center Of The Milky Way … And What Lurks There
  4. APOD: 2017-07-27 Triplet ve Střelci
  5. APOD: 2018-06-29 Messier 24: Mračno hvězd ve Střelci
  6. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  7. MiguelClaro.com: The Starry Dusty Field from the Core of Our Milky Way Galaxy

Štítky: Mléčná dráha, Mlhovina, Prach


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »