Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání skřítků v HD

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN)

Tento jev nastává nad našimi hlavami na nebi, nikoliv nad mořem. Jedná se o druh blesku známý jako rudý skřítek, ovšem do takových podrobností bývá vyfotografován jen velice vzácně. I když skřítci byli zaznamenání po více než 30 let, tak jejich podstata zůstává neznámá. Vyskytují se v některých bouřkách, ale ve většině nejsou. Tyto záhadné vzplanutí světla v horní atmosféře po kratičkou dobu připomínají obří medúzu. Vysokorychlostní videa dokázala před několika léty pořídit podrobnosti toho, jak se rudí skřítci ve skutečnosti vyvíjejí. Tento snímek byl pořízen minulý měsíc ve vysokém rozlišení z Itálie. Jedna ze zvláštních charakteristik skřítků je, že jsou poměrně chladní, pohybují se spíše v rozmezí dlouhých fluorescenčních trubic, než horkých žárovek. Celkově vzato se rudí skřítci vyskytují jen po zlomky sekund a nejlépe se dají spatřit ze strany nad silnými bouřkami.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Hidden Life of Thunderstorms
  2. Wikipedia: File:Largelionsmanejellyfish.jpg
  3. APOD: 2014-10-13 Záblesk sprajtu zpomaleně
  4. Wikipedia: Sprite_(lightning)
  5. Facebook: Stephane Vetter - Sprites en Haute Définition ...
  6. Wikipedia: Italy
  7. NASA: Scientists Seek Sprite Light Source
  8. Wikipedia: Fluorescent_lamp
  9. Wikipedia: Incandescent_light_bulb
  10. APOD: 2019-02-25 Blýskání červených skřítků nad Kununurrou
  11. APOD: 2016-12-05 Blýskání nad Koloradem

Štítky: Blesk, Sprite, Vyskoké rozlišení


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »