Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání skřítků v HD

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN)

Tento jev nastává nad našimi hlavami na nebi, nikoliv nad mořem. Jedná se o druh blesku známý jako rudý skřítek, ovšem do takových podrobností bývá vyfotografován jen velice vzácně. I když skřítci byli zaznamenání po více než 30 let, tak jejich podstata zůstává neznámá. Vyskytují se v některých bouřkách, ale ve většině nejsou. Tyto záhadné vzplanutí světla v horní atmosféře po kratičkou dobu připomínají obří medúzu. Vysokorychlostní videa dokázala před několika léty pořídit podrobnosti toho, jak se rudí skřítci ve skutečnosti vyvíjejí. Tento snímek byl pořízen minulý měsíc ve vysokém rozlišení z Itálie. Jedna ze zvláštních charakteristik skřítků je, že jsou poměrně chladní, pohybují se spíše v rozmezí dlouhých fluorescenčních trubic, než horkých žárovek. Celkově vzato se rudí skřítci vyskytují jen po zlomky sekund a nejlépe se dají spatřit ze strany nad silnými bouřkami.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: The Hidden Life of Thunderstorms
 2. Wikipedia: File:Largelionsmanejellyfish.jpg
 3. APOD: 2014-10-13 Záblesk sprajtu zpomaleně
 4. Wikipedia: Sprite_(lightning)
 5. Facebook: Stephane Vetter - Sprites en Haute Définition ...
 6. Wikipedia: Italy
 7. NASA: Scientists Seek Sprite Light Source
 8. Wikipedia: Fluorescent_lamp
 9. Wikipedia: Incandescent_light_bulb
 10. APOD: 2019-02-25 Blýskání červených skřítků nad Kununurrou
 11. APOD: 2016-12-05 Blýskání nad Koloradem

Štítky: Blesk, Sprite, Vyskoké rozlišení


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »