Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání skřítků v HD

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN)

Tento jev nastává nad našimi hlavami na nebi, nikoliv nad mořem. Jedná se o druh blesku známý jako rudý skřítek, ovšem do takových podrobností bývá vyfotografován jen velice vzácně. I když skřítci byli zaznamenání po více než 30 let, tak jejich podstata zůstává neznámá. Vyskytují se v některých bouřkách, ale ve většině nejsou. Tyto záhadné vzplanutí světla v horní atmosféře po kratičkou dobu připomínají obří medúzu. Vysokorychlostní videa dokázala před několika léty pořídit podrobnosti toho, jak se rudí skřítci ve skutečnosti vyvíjejí. Tento snímek byl pořízen minulý měsíc ve vysokém rozlišení z Itálie. Jedna ze zvláštních charakteristik skřítků je, že jsou poměrně chladní, pohybují se spíše v rozmezí dlouhých fluorescenčních trubic, než horkých žárovek. Celkově vzato se rudí skřítci vyskytují jen po zlomky sekund a nejlépe se dají spatřit ze strany nad silnými bouřkami.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Hidden Life of Thunderstorms
  2. Wikipedia: File:Largelionsmanejellyfish.jpg
  3. APOD: 2014-10-13 Záblesk sprajtu zpomaleně
  4. Wikipedia: Sprite_(lightning)
  5. Facebook: Stephane Vetter - Sprites en Haute Définition ...
  6. Wikipedia: Italy
  7. NASA: Scientists Seek Sprite Light Source
  8. Wikipedia: Fluorescent_lamp
  9. Wikipedia: Incandescent_light_bulb
  10. APOD: 2019-02-25 Blýskání červených skřítků nad Kununurrou
  11. APOD: 2016-12-05 Blýskání nad Koloradem

Štítky: Blesk, Sprite, Vyskoké rozlišení


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »