Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meziplanetární Země

Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA & NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Meziplanetární poprvé nastalo 19. července 2013, když byla Země poprvé stejný den vyfotografována dvakrát ze dvou různých světů Sluneční soustavy, od nejvnitřnější planety Merkuru a od obří prstenčité planety Saturnu. Vlevo je na snímku Země jako bledá modrá tečka, těsně pod prstenci Saturnu, jak ji zachytila kosmická sonda Cassini, která tehdy obíhala vzdálenou plynnou planetu. Ve stejnou dobu spousty lidí na celé Zemi pořídili mnoho svých vlastních snímků Saturnu. Vpravo je soustava Země - Měsíc, jak je vidět proti tmavému pozadí vesmíru zachycená kosmickou sondou MESSENGER, která tehdy obíhala Merkur. Sonda MESSENGER pořídila tento snímek při pátrání po malých měsíčcích Merkuru, které by musely být velice slabé. Na snímku z MESSENGERu jsou Země (vlevo) a Měsíc (vpravo) přeexponovány a jasně září odraženým slunečním světlem. Obě sondy, jak Cassini tak Messenger, již své mise výzkumu Sluneční soustavy skončily.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: PIA17038: Two Views of Home
 2. Wikipedia: Pale_blue_dot
 3. Wikipedia: Cassini%E2%80%93Huygens
 4. Wikipedia: Ice_giant
 5. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi
 6. Flickr.com: Wave at Saturn photos
 7. APOD: 2013-07-22 Země a Měsíc ze Saturnu
 8. Wikipedia: MESSENGER
 9. NASA: The Day the Earth Smiled
 10. APOD: 2010-09-01 Země a Měsíc ze sondy MESSENGER
 11. NASA: Cassin_
 12. NASA: Messenger

Štítky: Cassini, Země, Messenger


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »