Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meziplanetární Země

Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA & NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Meziplanetární poprvé nastalo 19. července 2013, když byla Země poprvé stejný den vyfotografována dvakrát ze dvou různých světů Sluneční soustavy, od nejvnitřnější planety Merkuru a od obří prstenčité planety Saturnu. Vlevo je na snímku Země jako bledá modrá tečka, těsně pod prstenci Saturnu, jak ji zachytila kosmická sonda Cassini, která tehdy obíhala vzdálenou plynnou planetu. Ve stejnou dobu spousty lidí na celé Zemi pořídili mnoho svých vlastních snímků Saturnu. Vpravo je soustava Země - Měsíc, jak je vidět proti tmavému pozadí vesmíru zachycená kosmickou sondou MESSENGER, která tehdy obíhala Merkur. Sonda MESSENGER pořídila tento snímek při pátrání po malých měsíčcích Merkuru, které by musely být velice slabé. Na snímku z MESSENGERu jsou Země (vlevo) a Měsíc (vpravo) přeexponovány a jasně září odraženým slunečním světlem. Obě sondy, jak Cassini tak Messenger, již své mise výzkumu Sluneční soustavy skončily.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA17038: Two Views of Home
  2. Wikipedia: Pale_blue_dot
  3. Wikipedia: Cassini%E2%80%93Huygens
  4. Wikipedia: Ice_giant
  5. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi
  6. Flickr.com: Wave at Saturn photos
  7. APOD: 2013-07-22 Země a Měsíc ze Saturnu
  8. Wikipedia: MESSENGER
  9. NASA: The Day the Earth Smiled
  10. APOD: 2010-09-01 Země a Měsíc ze sondy MESSENGER
  11. NASA: Cassin_
  12. NASA: Messenger

Štítky: Cassini, Země, Messenger


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »