Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země v modré hodince

Uznání a copyright: Matthias Ciprian

Fotografové přírody a jiní příznivci planety Země se vždycky těší na modrou hodinku. To je přechod ve svítání, těsně před východem nebo po západu, když je Slunce sice pod obzorem, ale země a obloha je osvětlena krásným modravým světlem. Toto On August 8 this rannímodravé panoráma 8. srpna skanované nad jasným západním obzorem, na opačné straně o vycházejícího Slunce. Tato scéna, která bere dech, směřuje dolů ze svahů Mt. Whitney, z pěšiny John Muir Trail směrem k rozeklaným vrcholům pohoří Sierra Nevada. Slabý růžový pás nad obzorem, který zpět rozptyluje sluneční světlo je protiúsvitový oblouk nebo venušin pás, hranice zapadajícího šedého stínu samotné Země. Ty jemné pásy světla přes jasnou oblohu jsou antikrepuskulární paprsky definované jako stíny mraků u obzoru ve směru slunce. Jejich rovnoběžné čáry se díky perspektivě zdají sbíhat u obzoru v opačném bodu od Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. TWANight.org: The World At Night (TWAN)
  2. EarthSky.org: What is the blue hour?
  3. APOD: 2013-04-06 Země za soumraku
  4. Instagram.com: matthias.ciprian • Mt. Whitney
  5. Wikipedia: John_Muir_Trail
  6. APOD: 2006-06-15 Gordel van Venus
  7. NASA: NASA Photo ID ISS029-E-31270

Štítky: Belt of Venus, Modrá hodinka, Anti-krepuskulární paprsky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »