Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země v modré hodince

Uznání a copyright: Matthias Ciprian

Fotografové přírody a jiní příznivci planety Země se vždycky těší na modrou hodinku. To je přechod ve svítání, těsně před východem nebo po západu, když je Slunce sice pod obzorem, ale země a obloha je osvětlena krásným modravým světlem. Toto On August 8 this rannímodravé panoráma 8. srpna skanované nad jasným západním obzorem, na opačné straně o vycházejícího Slunce. Tato scéna, která bere dech, směřuje dolů ze svahů Mt. Whitney, z pěšiny John Muir Trail směrem k rozeklaným vrcholům pohoří Sierra Nevada. Slabý růžový pás nad obzorem, který zpět rozptyluje sluneční světlo je protiúsvitový oblouk nebo venušin pás, hranice zapadajícího šedého stínu samotné Země. Ty jemné pásy světla přes jasnou oblohu jsou antikrepuskulární paprsky definované jako stíny mraků u obzoru ve směru slunce. Jejich rovnoběžné čáry se díky perspektivě zdají sbíhat u obzoru v opačném bodu od Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. TWANight.org: The World At Night (TWAN)
  2. EarthSky.org: What is the blue hour?
  3. APOD: 2013-04-06 Země za soumraku
  4. Instagram.com: matthias.ciprian • Mt. Whitney
  5. Wikipedia: John_Muir_Trail
  6. APOD: 2006-06-15 Gordel van Venus
  7. NASA: NASA Photo ID ISS029-E-31270

Štítky: Belt of Venus, Modrá hodinka, Anti-krepuskulární paprsky


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »