Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země v modré hodince

Uznání a copyright: Matthias Ciprian

Fotografové přírody a jiní příznivci planety Země se vždycky těší na modrou hodinku. To je přechod ve svítání, těsně před východem nebo po západu, když je Slunce sice pod obzorem, ale země a obloha je osvětlena krásným modravým světlem. Toto On August 8 this rannímodravé panoráma 8. srpna skanované nad jasným západním obzorem, na opačné straně o vycházejícího Slunce. Tato scéna, která bere dech, směřuje dolů ze svahů Mt. Whitney, z pěšiny John Muir Trail směrem k rozeklaným vrcholům pohoří Sierra Nevada. Slabý růžový pás nad obzorem, který zpět rozptyluje sluneční světlo je protiúsvitový oblouk nebo venušin pás, hranice zapadajícího šedého stínu samotné Země. Ty jemné pásy světla přes jasnou oblohu jsou antikrepuskulární paprsky definované jako stíny mraků u obzoru ve směru slunce. Jejich rovnoběžné čáry se díky perspektivě zdají sbíhat u obzoru v opačném bodu od Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. TWANight.org: The World At Night (TWAN)
  2. EarthSky.org: What is the blue hour?
  3. APOD: 2013-04-06 Země za soumraku
  4. Instagram.com: matthias.ciprian • Mt. Whitney
  5. Wikipedia: John_Muir_Trail
  6. APOD: 2006-06-15 Gordel van Venus
  7. NASA: NASA Photo ID ISS029-E-31270

Štítky: Belt of Venus, Modrá hodinka, Anti-krepuskulární paprsky


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »