Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor ze vzduchu a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Eric Wagner

Komerční let ze Singapuru do Austrálie 24. září pozdě večer nabízel stratosférický pohled na noční oblohu jižní polokoule, pokud jste si ovšem vybrali sedadlo u okna. Dobře naplánovaná volba sedadla u okna směřujícího k Mléčné dráze umožnila nastavit citlivou digitální kameru na stativ a sérií 10 sekundových expozic zaznamenávat centrální výduť naší Galaxie. Jedna z expozic náhodou zachytila tento jasný bolid na snímku s hvězdami. Brilantní zelenavý dlouhý záblesk se odráží od křídla letadla A380 a také uvnitř dvojitého okna, což vytváří slabší rovnoběžnou stopu vedle původního meteoru. Jasný zdroj světla na jižní obloze je Jupiter pod galaktickou výdutí, který je vidět vedle zeleného signálního světla za koncem křídla.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-09-22 Sedadlo u okna nad Hudsonovým zálivem
  2. WebbTelescope.org: What Is the Center of Our Galaxy Like?
  3. Facebook: Eric Wagner: October 5 - For the 1% who think I photoshopped it. Back of the camera.
  4. Facebook: Eric Wagner: September 24 ·- Mid-Air Milky Way Magic
  5. APOD: 2019-07-06 Zatmění 8 minut a 30 sekund

Štítky: Meteor, Mléčná dráha, Sedadlo u okna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »