Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor ze vzduchu a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Eric Wagner

Komerční let ze Singapuru do Austrálie 24. září pozdě večer nabízel stratosférický pohled na noční oblohu jižní polokoule, pokud jste si ovšem vybrali sedadlo u okna. Dobře naplánovaná volba sedadla u okna směřujícího k Mléčné dráze umožnila nastavit citlivou digitální kameru na stativ a sérií 10 sekundových expozic zaznamenávat centrální výduť naší Galaxie. Jedna z expozic náhodou zachytila tento jasný bolid na snímku s hvězdami. Brilantní zelenavý dlouhý záblesk se odráží od křídla letadla A380 a také uvnitř dvojitého okna, což vytváří slabší rovnoběžnou stopu vedle původního meteoru. Jasný zdroj světla na jižní obloze je Jupiter pod galaktickou výdutí, který je vidět vedle zeleného signálního světla za koncem křídla.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-09-22 Sedadlo u okna nad Hudsonovým zálivem
  2. WebbTelescope.org: What Is the Center of Our Galaxy Like?
  3. Facebook: Eric Wagner: October 5 - For the 1% who think I photoshopped it. Back of the camera.
  4. Facebook: Eric Wagner: September 24 ·- Mid-Air Milky Way Magic
  5. APOD: 2019-07-06 Zatmění 8 minut a 30 sekund

Štítky: Meteor, Mléčná dráha, Sedadlo u okna


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »