Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační škleb

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Obecná teorie relativity, kterou před více než 100 lety publikoval Albert Einstein, předpovídala jev gravitačních čoček. A to je to, co dává těmto vzdáleným galaxiím takový rozpustilý výraz, když jsou vidět přes sklo rentgenových a optických obrazových dat kosmických dalekohledů Chandra a Hubble. Skupina galaxií se nazývá Cheshirská kočka a její dvě velké eliptické galaxie sugestivně rámují oblouky. Tyto oblouky jsou optické obrazy vzdálených galaxií v pozadí čočkované gravitační hmotou kupy v popředí. Gravitační hmotnosti samozřejmě dominuje temná hmota. Ty dvě velké "oči" galaxií představují nejjasnější členy vlastní kupy galaxií, kteří jsou ve srážce. Jejich poměrná kolizní rychlost je téměř 1350 km/s a zahřívá plyn na milióny stupňů, takže vytváří rentgenovou záři, která je vidět ve fialové barvě. Chcete o těch galaxiích ve srážce vědět ještě víc? Kupa galaxií Cheshirská kočka se šklebí v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), asi 4,6 miliard světelných let daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: List_of_scientific_publications_by_Albert_Einstein
  2. Harvard.edu: SDSS J103842.59+484917.7: Where Alice in Wonderland Meets Albert Einstein
  3. APOD: 2011-12-21 Podkova Einsteinova prstence z Hubbla
  4. Lsst.org: The Nature of Dark Matter
  5. arXiv.org: The Cheshire Cat Gravitational Lens: The Formation of a Massive Fossil Group
  6. Gutenberg.org: Project Gutenberg's Alice's Adventures in Wonderland, by Lewis Carroll

Štítky: Kupa galaxií, Obecná relativita, Obecná relativita, Gravitační čočky


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »