Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity našlo zásoby jílu na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Proč je na Marsu jíl? Na Zemi může jíl vznikat na dně klidných jezer, když specifické minerály obsahují vodu. V místě na obrázku na Marsu navrtalo vozítko Curiosity dva kameny a našlo dosud nejvyšší koncentraci jílu. Tato zásoba jílu se považuje za další důkaz, že kráter Gale kdysi ve vzdálené minulosti obsahoval vodu. Selfíčko je kombinací 57 snímků pořízených vozítkem Curiosity. Snímky pořídila kamera na konci jeho robotického ramene. Je na něm vidět mnoho podrobností tohoto vozítka o velikosti auta, včetně drsných kol, četných vědeckých přístrojů a vysokého stožáru, na kterém je kamera s "očima", z nichž jedno dokáže vysílat infračervený laserový paprsek. Curiosity pokračuje v jízdě kolem a nahoru na Mount Sharp ve středu kráteru Gale při hledání nových skutečností o dávné historii Marsu a zda měla rudá planeta kdysi podmínky vhodné pro život.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Clay
  2. NASA: Curiosity's Selfie at Aberlady and Kilmarie
  3. NASA: Mars - The Red planet
  4. UniverseToday.com: Curiosity has Found the Mother Lode of Clay on the Surface of Mars
  5. NASA: NASA's Curiosity Mars Rover Finds a Clay Cache
  6. NASA: 'Mount Sharp' Inside Gale Crater, Mars
  7. NASA: PIA23240: Curiosity's Selfie at Aberlady and Kilmarie
  8. Wikipedia: File:PIA15279_3rovers-stand_D2011_1215_D521.jpg
  9. NASA: Curiosity at 'Glen Etive'
  10. APOD: 2014-03-08 Na obzoru Mount Sharp
  11. Wikipedia: Life_on_Mars

Štítky: Mars, Curiosity rover, Jíl


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »