Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity našlo zásoby jílu na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Proč je na Marsu jíl? Na Zemi může jíl vznikat na dně klidných jezer, když specifické minerály obsahují vodu. V místě na obrázku na Marsu navrtalo vozítko Curiosity dva kameny a našlo dosud nejvyšší koncentraci jílu. Tato zásoba jílu se považuje za další důkaz, že kráter Gale kdysi ve vzdálené minulosti obsahoval vodu. Selfíčko je kombinací 57 snímků pořízených vozítkem Curiosity. Snímky pořídila kamera na konci jeho robotického ramene. Je na něm vidět mnoho podrobností tohoto vozítka o velikosti auta, včetně drsných kol, četných vědeckých přístrojů a vysokého stožáru, na kterém je kamera s "očima", z nichž jedno dokáže vysílat infračervený laserový paprsek. Curiosity pokračuje v jízdě kolem a nahoru na Mount Sharp ve středu kráteru Gale při hledání nových skutečností o dávné historii Marsu a zda měla rudá planeta kdysi podmínky vhodné pro život.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Clay
  2. NASA: Curiosity's Selfie at Aberlady and Kilmarie
  3. NASA: Mars - The Red planet
  4. UniverseToday.com: Curiosity has Found the Mother Lode of Clay on the Surface of Mars
  5. NASA: NASA's Curiosity Mars Rover Finds a Clay Cache
  6. NASA: 'Mount Sharp' Inside Gale Crater, Mars
  7. NASA: PIA23240: Curiosity's Selfie at Aberlady and Kilmarie
  8. Wikipedia: File:PIA15279_3rovers-stand_D2011_1215_D521.jpg
  9. NASA: Curiosity at 'Glen Etive'
  10. APOD: 2014-03-08 Na obzoru Mount Sharp
  11. Wikipedia: Life_on_Mars

Štítky: Mars, Curiosity rover, Jíl


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »