Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice přelétla Slunce bez skvrn

Uznání a copyright: Eduardo Schaberger Poupeau

Mezinárodní kosmická stanice je typicky vidět jen v noci. Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se dá vidět jako jasný bod z mnoha míst asi jednou za měsíc, jak se při svém obíhání kolem Země pomalu pohybuje noční oblohou. ISS je vidět jen těsně po západu nebo před východem Slunce, protože září odraženým slunečním světlem a jakmile vstoupí do stínu, tak zmizí z dohledu. Jedinou příležitostí, kdy se dá stanice vidět i během dne je když prolétá přímo před Sluncem. Prolétá ovšem tak rychle, že dá v silueta ISS zachytit proti pozadí Slunce jen krátkými expozicemi kamerou. Obrázek, na který se díváte, byl pořízen přesně tak, jedná se o sérii snímků s přesným načasováním pořízených minulý měsíce ze Santa Fe v Argentině. Snímky byly později zkombinovány do jediného obrázku, který ukazuje texturu Slunce beze skvrn a kolem okraje na něm vynikají sluneční protuberance. Slunce bylo při tomto neobvykle tichém slunečním minimu bez slunečních skvrn nyní po většinu roku 2019.

Sledujte APOD v angličtině na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Space Station
  2. APOD: 2011-03-14 Stopy kosmických lodí nad Koloradem
  3. NASA: Spot The Station
  4. APOD: 2016-05-13 ISS a také Merkur
  5. APOD: 2019-07-15 Kosmická stanice křižuje neposkvrněné Slunce
  6. APOD: 2015-09-12 Dvojitý přelet ISS
  7. NASA: Sun - Our star
  8. Facebook: Astrofotografía Rafaela - September 30
  9. Youtube.com: Drone sobrevolando costaneras y puerto de Santa Fe
  10. Wikipedia: Argentina
  11. APOD: 2018-06-18 Aktivní protuberance na Slunci
  12. NASA: Solar Minimum is Coming

Štítky: ISS, Slunce, Přechod


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »