Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý přelet ISS

Uznání a copyright: Hartwig Luethen

Ne jednou, ale hned dvakrát přeletěla Mezinárodní kosmická stanice přes Slunce na své orbitě kolem planety Země na tomto kompozitním obrazu. Scéna byla zaznamenána 22. srpna z jediného dobře zvoleného místa v městě Schmalenbeck v Německu, kde ISS vytvořila dva protínající se pásy stínu, pouze 7 kilometrů široké. Samotný přelet slunečního kotouče trval méně než sekundu a oba přelety od sebe dělilo asi 90 minut, což odpovídá oběžné době stanice. Zatímco velká skupina sluneční skvrn, ze které pocházejí i vzplanutí, AR 2043 je pod středem a zůstala dobrých 150 miliónů kilometrů daleko, tak vzdálenost mezi kamerou a obíhající stanicí byla 656 kilometrů při prvním (horním) přeletu a 915 kilometrů při druhém, více centrálním přeletu. ISS je v pozoruhodně ostré siluetě vidět při prvním přeletu ve znatelně větším úhlovém průměru. Zítra přejde přes Slunce Měsíc, jak se čeká. Ale i z dobře zvolených míst jeho tmavý centrální stín zemský povrch mine a tak vytvoří pouze částečné zatmění.

Štítky: Slunce, ISS, Přechod


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »