Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy kosmických lodí nad Koloradem

Uznání a copyright: Robert Arn

Už jste někdy viděli "hvězdu" pomalu plující nad hlavou, ale nevěděli jste co to je? A když to někdy ukážete svým přátelům nebo rodině, tak ti jen pokrčí rameny. To, co vídáte jsou nejspíše družice na nízké oběžné dráze Země, které odrážejí sluneční světlo při jejich oběhu kolem Země jednou za asi 90 minut. Dvě jasné kosmické lodi jsou Mezinárodní kosmická stanice (ISS) a, pokud je nahoře, tak raketoplán. Jak se mění relativní orientace, tak se může měnit jasnost odraženého světla, někdy velice náhle. Dalšími jasnými pohybujícími se objekty jsou komunikační družice Iridium, které mohou vykazovat záblesky, kdy se po několik sekund jeví mnohem jasnější, než kterýkoliv jiný objekt na obloze. Na snímku nahoře jsou dva jasné světelné body, které se minulý týden těsně po západu pohybovaly po obloze vzdálené jen několik stupňů nad státním parkem Lory v Koloradu v USA. Těmi světly byly ISS a raketoplán Discovery, který se pár hodin před tím odpojil od ISS. Po digitálním spojení mnoha expozic a vzhledem k širokoúhlé perspektivě pár nahoře vypadá jako steaky před bodovými hvězdami. Dnes existují webové stránky, které vám pomohou identifikovat neznámé objekty a dokonce i předpovědět průlety ISS viditelné z vašeho místa.

Štítky: ISS, Colorado, Streaks, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »