Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a tiché Slunce

Uznání a copyright: John Chumack

Slunce bylo 11. listopadu 2019 většinou klidné a zažívalo minimum svého 11 letého cyklu aktivity. Jediná opravdu viditelná skvrna byla pouze planeta Merkur, která se po dobu 5,5 hodiny pomalu sunula před klidným slunečním kotoučem. Silueta nejvnitřnější planety sluneční soustavy měřila asi 1/200 zdánlivého průměru Slunce a je vidět na jeho celkovém snímku uprostřed. Snímek byl pořízen bezpečným slunečním dalekohledem s H-Alfa filtrem a také zachytil protuberance u slunečního okraje, což je zářící plazma držená v obloukovitých magnetických polích. Ze Země lze vidět přes Slunce v siluetě přecházet pouze vnitřní planety Merkur a Venuši. Po přechodu v roce 2016 to byl už čtvrý přechod ze 14 přechodů přes sluneční disk v 21. století. Příští přechod Merkuru nastane 13. listopadu 2032.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: SDO caught the Mercury transit from space
  2. NASA: Solar Activity Forecast for Next Decade Favorable for Exploration
  3. APOD: 2018-06-18 Aktivní protuberance na Slunci
  4. ScientificAmerican.com: The Man Who Knew Venus Would Transit the Sun [Excerpt]
  5. APOD: 2019-11-10 Merkur v siluetě
  6. NASA: SEVEN CENTURY CATALOG OF MERCURY TRANSITS: 1601 CE TO 2300 CE

Štítky: Merkur, Přechod


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »