Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Martin Pugh

M16 je hvězdokupa o věku asi 2 milióny let obklopená mračny zárodečného plynu a prachu známá též jako Orlí mlhovina. Krásný podrobný portrét této oblasti je založen na pozemních úzkopásmových a širokopásmových obrazových datech. Obsahuje také kosmické skulptury, které učinily slavnými podrobné snímky Hubblova kosmického dalekohledu těchto hvězdotvorných oblastí. Ty se popisují jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření a jedná se o husté a prašné sloupce poblíž středu o délce několika světelných let, které se gravitačně smršťují za vzniku hvězd. Energetická radiace z těchto hvězdokup eroduje materiál na koncích až nakonec zanořené nové hvězdy úplně odhalí. Od hřebenu jasné emise vlevo dole se táhne další prachový hvězdotvorný sloup známý jako Víla Orlí mlhoviny. M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy rozděleného souhvězdí Serpens Cauda (Ocas hada).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. MartinPughAstrophotography.space: M16 - (5 Sep 19)
  3. Wikipedia: Eagle_Nebula
  4. APOD: 2015-01-07 25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření
  5. Uiuc.edu: Star formation
  6. STScI.edu: Eagle Nebula M16
  7. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  8. Wikipedia: Serpens

Štítky: M16, Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »