Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Martin Pugh

M16 je hvězdokupa o věku asi 2 milióny let obklopená mračny zárodečného plynu a prachu známá též jako Orlí mlhovina. Krásný podrobný portrét této oblasti je založen na pozemních úzkopásmových a širokopásmových obrazových datech. Obsahuje také kosmické skulptury, které učinily slavnými podrobné snímky Hubblova kosmického dalekohledu těchto hvězdotvorných oblastí. Ty se popisují jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření a jedná se o husté a prašné sloupce poblíž středu o délce několika světelných let, které se gravitačně smršťují za vzniku hvězd. Energetická radiace z těchto hvězdokup eroduje materiál na koncích až nakonec zanořené nové hvězdy úplně odhalí. Od hřebenu jasné emise vlevo dole se táhne další prachový hvězdotvorný sloup známý jako Víla Orlí mlhoviny. M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy rozděleného souhvězdí Serpens Cauda (Ocas hada).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. MartinPughAstrophotography.space: M16 - (5 Sep 19)
  3. Wikipedia: Eagle_Nebula
  4. APOD: 2015-01-07 25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření
  5. Uiuc.edu: Star formation
  6. STScI.edu: Eagle Nebula M16
  7. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  8. Wikipedia: Serpens

Štítky: M16, Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »