Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 20 a 21

Uznání a copyright: Stanislav Volskiy, Chilescope Team

V na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagitarius) se i malým dalekohledem dá snadno najít krásná mlhovina Trifid, též známá jako Messier 20. Barevná studie kosmických kontrastů vzdálená asi 5000 světelných let sdílí dobře komponované, jeden stupeň široké zorné pole s otevřenou hvězdokupou Messier 21 (vlevo nahoře). Samotný Trifid měří asi 40 světelných let, prachové pásy ho dělí na třetiny a má věk asi 300 000 let. To z něj činí jednu z nejmladších hvězdotvorných oblastí na naší obloze, přičemž v jejích mračnech zárodečného prachu a plynu jsou ponořeny nově zrozené a embryonické hvězdy. Vzdálenost k otevřené hvězdokupě M21 se odhaduje podobně jako k M20, ovšem i když jsou ve stejném místě na obloze, tak zřejmě mezi nimi není žádná zjevná souvislost. Zato hvězdy v M21 jsou mnohem starší, mají asi 8 miliónů let.

Seznam odkazů v popisu

  1. FreeStarCharts.com: Messier 20 - M20 - Trifid Nebula (Emission and Reflection Nebula)
  2. APOD: 2017-10-20 Krásný Trifid
  3. Cosmotography.com: Stellar Cauldrons
  4. SmugMug.com: volskiy: Trifid Nebula and open star cluster M21
  5. UniverseToday.com: Messier 21 (M21) – The NGC 6531 Open Star Cluster
  6. arXiv.org: X-rays and Protostars in the Trifid Nebula
  7. CalTech.edu: Spitzer Finds Stellar 'Incubators' with Massive Star Embryos
  8. U-Strasbg.fr: Star Formation in NGC 6531-Evidence From the age Spread and Initial Mass Function

Štítky: M21, M20, Mlhovina, Otevřená hvězdokupa


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »