Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od perihelu k afelu

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Perihel, tedy bod kdy je Země na své eliptické dráze nejblíže ke Slunci, nastal v roce 2020 5. ledna. Ovšem roční období vzdálenost od Slunce neurčuje. Ty závisejí na sklonu zemské osy otáčení, takže v lednu je na severu stále zima a na jižní polokouli je léto. Znamená to ale, že 5. ledna má Slunce největší zdánlivý průměr. Tento kompozitní obraz pěkně porovnává dva snímky Slunce, oba pořízené ze Země stejným dalekohledem a kamerou. Levá polovina byla zachycena v den perihelu 2020. Pravá byla pořízena týden před datem afelu 4. července 2019 v nejvzdálenějším bodu dráhy Země. Změna zdánlivé velikosti Slunce mezi perihelem a afelem je jen 3 procenta a je jinak obtížně vidět. Perihel 2020 a předcházející afel 2019 odpovídají nejbližšímu a nejvzdálenějšímu perihelu a afelu v 21. století.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Earth closest to sun on January 4-5
  2. NASA: Earth - orbit and rotation
  3. Astropixels.com: Earth at Perihelion and Aphelion: 2001 to 2100



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »