Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Oblohu nad horou u města Tanndalen ve Švédsku vyplňovaly 3. ledna živé a zářivé vlny hrající všemi barvami. Jedná se o vzácné mraky známé jako perleťové mraky nebo matku perlových mraků. Letošní zima na severu dělá ve vysokých šířkách nezapomenutelné úkazy. Tyto polární stratosférické mraky obvykle vznikají za nízkých teplot v obvykle bezoblačné nižší stratosféře vznikem ledových krystalků. Pokud na ně ve výškách kolem 15 až 25 kilometrů svítí Slunce, tak mohou před východem nebo po západu lámat sluneční světlo.

Seznam odkazů v popisu

  1. Atoptics.co.uk: Nacreous Clouds (Type II Polar Stratospheric Clouds)
  2. Harvard.edu: The Sky in Edvard Munch's The Scream
  3. NASA: Polar Stratospheric Clouds
  4. Atoptics.co.uk: Tropopause and lower stratosphere

Štítky: Perleťové mraky, Polární stratosférické mračno


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »