Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 247 a přátelé

Uznání a copyright: Acquisition - Eric Benson, Processing - Dietmar Hager

NGC 247 je spirální galaxie při rozměru 70 000 světelných let menší než nmaše Mléčná dráha. Podle změřené vzdálenosti pouze 11 miliónů světelných let je blízká. Z naší perspektivy je vidět téměř zepředu a dominuje tomuto teleskopickému pohledu v souhvězdí Velryby (Cetus). Zřetelná prázdnota na jedné straně galaktického disku některým naznačuje její populární jméno galaxie Ucho jehly. Na ostrém galaktickém portrétu je vidět spousta galaxií v pozadí, včetně pozoruhodného řetězce gaklaxií dole vlevo od NGC 247 známého jako Burbidgův řetěz. Galaxie Burbidgova řetězu jsou asi 300 miliónů světelných let daleko. Galaxie NGC 247 samotná je součástí Kupy galaxií v Sochaři spolu se zářivou galaxií NGC 253.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc247, Background galaxies


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »