Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: Göran Strand

Proč mají tato mračna tolik barev? U mračen poměrně vzácný jev známý jako iridescence může přinést neobvykle živé barvy nebo dokonce i současně celé spektrum barev. Polární stratosférické mraky, též známé jako perleťové nebo mraky matky perel, vznikají z malých vodních kapiček téměř stejné velikosti. Když má Slunce správnou polohu a je typicky ukryto od přímého pohledu řídkými mraky, tak může být vidět výrazná, téměř koherentní difrakce, přičemž se různé barvy odchylují v různých množstvích. Tudíž k pozorovateli přichází různé barvy z mírně odlišných směrů. Mnoho mraků sice začíná s uniformní oblastí, která by mohla vykazovat iridescenci, ale rychle ztloustnou, příliš se promíchají, nebo jsou úhlově příliš daleko od Slunce, než aby mohly předvádět výrazné barvy. Snímek i doprovodné video byly pořízeny koncem minulého roku nad městem Östersund ve Švédsku.

Sledujte APOD anglicky na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární stratosférický, Iridescence, Mračna


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »