Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: Göran Strand

Proč mají tato mračna tolik barev? U mračen poměrně vzácný jev známý jako iridescence může přinést neobvykle živé barvy nebo dokonce i současně celé spektrum barev. Polární stratosférické mraky, též známé jako perleťové nebo mraky matky perel, vznikají z malých vodních kapiček téměř stejné velikosti. Když má Slunce správnou polohu a je typicky ukryto od přímého pohledu řídkými mraky, tak může být vidět výrazná, téměř koherentní difrakce, přičemž se různé barvy odchylují v různých množstvích. Tudíž k pozorovateli přichází různé barvy z mírně odlišných směrů. Mnoho mraků sice začíná s uniformní oblastí, která by mohla vykazovat iridescenci, ale rychle ztloustnou, příliš se promíchají, nebo jsou úhlově příliš daleko od Slunce, než aby mohly předvádět výrazné barvy. Snímek i doprovodné video byly pořízeny koncem minulého roku nad městem Östersund ve Švédsku.

Sledujte APOD anglicky na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární stratosférický, Iridescence, Mračna


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »