Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: Göran Strand

Proč mají tato mračna tolik barev? U mračen poměrně vzácný jev známý jako iridescence může přinést neobvykle živé barvy nebo dokonce i současně celé spektrum barev. Polární stratosférické mraky, též známé jako perleťové nebo mraky matky perel, vznikají z malých vodních kapiček téměř stejné velikosti. Když má Slunce správnou polohu a je typicky ukryto od přímého pohledu řídkými mraky, tak může být vidět výrazná, téměř koherentní difrakce, přičemž se různé barvy odchylují v různých množstvích. Tudíž k pozorovateli přichází různé barvy z mírně odlišných směrů. Mnoho mraků sice začíná s uniformní oblastí, která by mohla vykazovat iridescenci, ale rychle ztloustnou, příliš se promíchají, nebo jsou úhlově příliš daleko od Slunce, než aby mohly předvádět výrazné barvy. Snímek i doprovodné video byly pořízeny koncem minulého roku nad městem Östersund ve Švédsku.

Sledujte APOD anglicky na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární stratosférický, Iridescence, Mračna


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »