Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Důkaz aktivních sopek na Venuši

Uznání: NASA, JPL-Caltech, ESA, Venus Express: VIRTIS, USRA, LPI

Jsou na Venuši stále aktivní sopky? Na Venuši sice známe víc sopek, než na Zemi, ale kdy došlo naposledy k erupci venušinské sopky není přímo známo. Nedávno se přišlo na podpůrné důkazy nedávného vulkanismu na Venuši, ovšem přímo zde na Zemi. Labolatorní výsledky ukázaly, že snímky povrchové lávy se stal￿y slabšími po pouhých několika měsících v husté venušinské atmosféře, ale toto zeslabení není vidět na snímcích družice ESA Venus Express. Venus Express obíhá Venuši od roku 2006 a se Zemí měla kontakt do roku 2014. Tudíž infračervená záře (ve falešných barvách červená) zaznamenaná družicí Venus Express pro Idunn Mons a zde zaznamenaná družicí NASA Magellan ukazuje, že tato sopka vybuchla teprve zcela nedávno a je aktivní dodnes. Pochopení vulkanismu na Venuši může pomoct pochopit vulkanismus na Zemi, stejně jako na jiných tělesech v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Sopka, Venuše, Olivín


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »