Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Důkaz aktivních sopek na Venuši

Uznání: NASA, JPL-Caltech, ESA, Venus Express: VIRTIS, USRA, LPI

Jsou na Venuši stále aktivní sopky? Na Venuši sice známe víc sopek, než na Zemi, ale kdy došlo naposledy k erupci venušinské sopky není přímo známo. Nedávno se přišlo na podpůrné důkazy nedávného vulkanismu na Venuši, ovšem přímo zde na Zemi. Labolatorní výsledky ukázaly, že snímky povrchové lávy se stal￿y slabšími po pouhých několika měsících v husté venušinské atmosféře, ale toto zeslabení není vidět na snímcích družice ESA Venus Express. Venus Express obíhá Venuši od roku 2006 a se Zemí měla kontakt do roku 2014. Tudíž infračervená záře (ve falešných barvách červená) zaznamenaná družicí Venus Express pro Idunn Mons a zde zaznamenaná družicí NASA Magellan ukazuje, že tato sopka vybuchla teprve zcela nedávno a je aktivní dodnes. Pochopení vulkanismu na Venuši může pomoct pochopit vulkanismus na Zemi, stejně jako na jiných tělesech v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Sopka, Venuše, Olivín


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »