Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Důkaz aktivních sopek na Venuši

Uznání: NASA, JPL-Caltech, ESA, Venus Express: VIRTIS, USRA, LPI

Jsou na Venuši stále aktivní sopky? Na Venuši sice známe víc sopek, než na Zemi, ale kdy došlo naposledy k erupci venušinské sopky není přímo známo. Nedávno se přišlo na podpůrné důkazy nedávného vulkanismu na Venuši, ovšem přímo zde na Zemi. Labolatorní výsledky ukázaly, že snímky povrchové lávy se stal￿y slabšími po pouhých několika měsících v husté venušinské atmosféře, ale toto zeslabení není vidět na snímcích družice ESA Venus Express. Venus Express obíhá Venuši od roku 2006 a se Zemí měla kontakt do roku 2014. Tudíž infračervená záře (ve falešných barvách červená) zaznamenaná družicí Venus Express pro Idunn Mons a zde zaznamenaná družicí NASA Magellan ukazuje, že tato sopka vybuchla teprve zcela nedávno a je aktivní dodnes. Pochopení vulkanismu na Venuši může pomoct pochopit vulkanismus na Zemi, stejně jako na jiných tělesech v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Sopka, Venuše, Olivín


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »