Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vulkán ohně pod Mléčnou dráhou hvězd

Uznání a copyright: Diego Rizzo

Někdy je těžké rozhodnout, co je více působivé, země nebo obloha. Například na tomto snímku je na zemi vidět Sopka ohně (Volcán de Fuego) při erupci s dočervena žhavým, větrem foukaným popepem a s proudy svítící lávy stékajícími po jejím úbočí. Přes řídký závoj jsou dole vidět světla okolních měst. Na obloze je zase centrální rovina naší Galaxie Mléčné dráhy, která úhlopříčně probíhá odshora vlevo, s meteorem, který se mihnul o něco níže a stopou družice vpravo nahoře. Vlevo nahoře je také vidět planeta Jupiter a vpravo od ní je jasná hvězda Antares. Většina země včetně Fuego a oblohy byla zachycena dohromady na jediné, dobře načasované 25 s dlouhé expozici pořízené uprostřed dubna ze sesterské sopky Acatenango v Guatemale. Snímek meteoru byl ovšem zobrazen na podobné expozici zaznamenané asi o 30 minut dříve, kdy ovšem vulkanická erupce nebyla tak fotogenická, a byl přidán digitálně.

Sledujte APOD na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Diego Rizzo Photo
  2. Wikipedia: Volcán de Fuego
  3. Youtube.com: Drones help scientists study Guatemalan volcanoesDrones help scientists study Guatemalan volcanoes
  4. Wikipedia: Milky_Way
  5. APOD: 2018-12-15 Geminidy a přátelé
  6. APOD: 2008-06-04 Stíhání ISS
  7. NASA: Jupiter
  8. APOD: 2018-07-02 Z galaktické roviny přes Antares
  9. Youtube.com: Capturing volcanoes in Guatemala with the Nikon Z6
  10. APOD: 2015-03-11 Výbuch ohnivé sopky pod hvězdami
  11. Wikipedia: Acatenango
  12. Wikipedia: Guatemala

Štítky: Mléčná dráha, Sopka, Guatemala


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »