Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění v poušti

Uznání a copyright: Maxime Daviron

Zdálo by se, že poušť by byla dobrým místem uvidět zatmění s ohnivým prstencem. V poušti by mělo být na překážku poměrně málo mraků a stromů. Proto skupina fotografů koncem minulého prosince odcestovala do Spojených arabských emirátů, do největší souvislé písečné pouště na světě Rub al-Khali, aby mohla pořídit jasné snímkly neobvyklého zatmění, které tam nastane. Zatmění s ohnivým prstencem je prstencové zatmění, které nastává tehdy, když je Měsíc na své eliptickén dráze kolem Země dosti daleko, takže se jeví úhlově menší, než aby mohl zakrýt celé Slunce. V maximu prstencového zatmění jsou okraje Slunce vidět uvnitř okrajů Měsíce, takže Měsíc vypadá jako tmavý kotouč, který zakrývá Slunce, ale ne zcela. Přímo o tomto zatmění věděli, že vyvrcholí brzy po východu Slunce. Poté, co vyhledali suché a prázdné místo, tak se ukázalo, že jedny z nejzajímavějších snímků zatmění mají v popředí strom, protože kromě písečných dun, strom dodává surealistickému pozadí kontrast normálnosti, měřítka a textury.

Zkoumejte vesmír Generátor náhodných APODů.

Štítky: Poušť Rub al'Khali, Annular eclipse, Ring of Fire


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »