Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleděmodrá tečka

Uznání: Voyager Project, NASA, JPL-Caltech

Kosmická sonda Voyager 1 letěla v roce 1990 6 miliard kilometrů od Slunce a na Valentýna se naposledy ohlédla zpátky, aby pořídila vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Na portrétu je Slunce a 6 planet v mozaice z 60 snímků pořízených z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Planeta Země je zachycena na jediném pixelu na jediném snímku. Je to ta bleděmodrá tečka uvnitř slunečních paprsků vpravo od středu na znovu zpracované verzi nyní slavného pohledu z Voyageru. Byla to myšlenka astronoma Carla Sagana, aby se kamera Voyageru z této vzdálené perspektivy ohlédla zpátky k domovu. Podívejte se zase na tu bledou modrou tečku zachycenou tento den na Valentýna před 30 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: mars-is-red-poem-nasa-mars-card.jpg
  2. NASA: PIA00451: Solar System Portrait - 60 Frame Mosaic
  3. NASA: Solar System Family
  4. NASA: ’Pale Blue Dot’ Revisited
  5. NASA: 10 Things You Might Not Know About Voyager's Famous 'Pale Blue Dot' Photo
  6. NASA: Earth Poster - Version G - The Pale Blue Dot
  7. Wikipedia: Pale_Blue_Dot#Reflections

Štítky: Země, Voyager, Carl Sagan


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »