Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleděmodrá tečka

Uznání: Voyager Project, NASA, JPL-Caltech

Kosmická sonda Voyager 1 letěla v roce 1990 6 miliard kilometrů od Slunce a na Valentýna se naposledy ohlédla zpátky, aby pořídila vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Na portrétu je Slunce a 6 planet v mozaice z 60 snímků pořízených z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Planeta Země je zachycena na jediném pixelu na jediném snímku. Je to ta bleděmodrá tečka uvnitř slunečních paprsků vpravo od středu na znovu zpracované verzi nyní slavného pohledu z Voyageru. Byla to myšlenka astronoma Carla Sagana, aby se kamera Voyageru z této vzdálené perspektivy ohlédla zpátky k domovu. Podívejte se zase na tu bledou modrou tečku zachycenou tento den na Valentýna před 30 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: mars-is-red-poem-nasa-mars-card.jpg
  2. NASA: PIA00451: Solar System Portrait - 60 Frame Mosaic
  3. NASA: Solar System Family
  4. NASA: ’Pale Blue Dot’ Revisited
  5. NASA: 10 Things You Might Not Know About Voyager's Famous 'Pale Blue Dot' Photo
  6. NASA: Earth Poster - Version G - The Pale Blue Dot
  7. Wikipedia: Pale_Blue_Dot#Reflections

Štítky: Země, Voyager, Carl Sagan


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »