Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleděmodrá tečka

Uznání: Voyager Project, NASA, JPL-Caltech

Kosmická sonda Voyager 1 letěla v roce 1990 6 miliard kilometrů od Slunce a na Valentýna se naposledy ohlédla zpátky, aby pořídila vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Na portrétu je Slunce a 6 planet v mozaice z 60 snímků pořízených z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Planeta Země je zachycena na jediném pixelu na jediném snímku. Je to ta bleděmodrá tečka uvnitř slunečních paprsků vpravo od středu na znovu zpracované verzi nyní slavného pohledu z Voyageru. Byla to myšlenka astronoma Carla Sagana, aby se kamera Voyageru z této vzdálené perspektivy ohlédla zpátky k domovu. Podívejte se zase na tu bledou modrou tečku zachycenou tento den na Valentýna před 30 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: mars-is-red-poem-nasa-mars-card.jpg
  2. NASA: PIA00451: Solar System Portrait - 60 Frame Mosaic
  3. NASA: Solar System Family
  4. NASA: ’Pale Blue Dot’ Revisited
  5. NASA: 10 Things You Might Not Know About Voyager's Famous 'Pale Blue Dot' Photo
  6. NASA: Earth Poster - Version G - The Pale Blue Dot
  7. Wikipedia: Pale_Blue_Dot#Reflections

Štítky: Země, Voyager, Carl Sagan


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »