Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleděmodrá tečka

Uznání: Voyager Project, NASA, JPL-Caltech

Kosmická sonda Voyager 1 letěla v roce 1990 6 miliard kilometrů od Slunce a na Valentýna se naposledy ohlédla zpátky, aby pořídila vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Na portrétu je Slunce a 6 planet v mozaice z 60 snímků pořízených z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Planeta Země je zachycena na jediném pixelu na jediném snímku. Je to ta bleděmodrá tečka uvnitř slunečních paprsků vpravo od středu na znovu zpracované verzi nyní slavného pohledu z Voyageru. Byla to myšlenka astronoma Carla Sagana, aby se kamera Voyageru z této vzdálené perspektivy ohlédla zpátky k domovu. Podívejte se zase na tu bledou modrou tečku zachycenou tento den na Valentýna před 30 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: mars-is-red-poem-nasa-mars-card.jpg
  2. NASA: PIA00451: Solar System Portrait - 60 Frame Mosaic
  3. NASA: Solar System Family
  4. NASA: ’Pale Blue Dot’ Revisited
  5. NASA: 10 Things You Might Not Know About Voyager's Famous 'Pale Blue Dot' Photo
  6. NASA: Earth Poster - Version G - The Pale Blue Dot
  7. Wikipedia: Pale_Blue_Dot#Reflections

Štítky: Země, Voyager, Carl Sagan


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nočná obloha s Airglow 31.7.2021

Nočná obloha s Airglow 31.7.2021

Další informace »