Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleděmodrá tečka

Uznání: Voyager Project, NASA, JPL-Caltech

Kosmická sonda Voyager 1 letěla v roce 1990 6 miliard kilometrů od Slunce a na Valentýna se naposledy ohlédla zpátky, aby pořídila vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Na portrétu je Slunce a 6 planet v mozaice z 60 snímků pořízených z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Planeta Země je zachycena na jediném pixelu na jediném snímku. Je to ta bleděmodrá tečka uvnitř slunečních paprsků vpravo od středu na znovu zpracované verzi nyní slavného pohledu z Voyageru. Byla to myšlenka astronoma Carla Sagana, aby se kamera Voyageru z této vzdálené perspektivy ohlédla zpátky k domovu. Podívejte se zase na tu bledou modrou tečku zachycenou tento den na Valentýna před 30 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: mars-is-red-poem-nasa-mars-card.jpg
  2. NASA: PIA00451: Solar System Portrait - 60 Frame Mosaic
  3. NASA: Solar System Family
  4. NASA: ’Pale Blue Dot’ Revisited
  5. NASA: 10 Things You Might Not Know About Voyager's Famous 'Pale Blue Dot' Photo
  6. NASA: Earth Poster - Version G - The Pale Blue Dot
  7. Wikipedia: Pale_Blue_Dot#Reflections

Štítky: Země, Voyager, Carl Sagan


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »