Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Lodním kýlu podrobně

Uznání: NASA, ESA, Hubble, ESO, Amateur Data; Processing & Copyright: Robert Gendler & Roberto Colombari

Velká mlhovina v Lodním kýlu, též známá jako NGC 3372, je klenotem jižní oblohy, měří něco přes 300 světelných let a je jednou z největších hvězdotvorných oblastí v naší Galaxii. Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina v Orionu, i Mlhovina v Lodním kýlu se dá snadno spatřit pouhým okem, i když je je 5 krát dále asi 7500 světelných let daleko. Tento krásný podrobný teleskopický snímek ukazuje pozoruhodné podrobnosti centrálních zářících filamentů mezihvězdného plynu a neprůhledných mračen kosmického prachu v zorném poli velkém asi 20 světelných let. Mlhovina v Lodním kýlu je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, všetně stále ještě záhadné a bouřlivé proměnné hvězdy Eta Carinae, což je hvězdný systém více než 100 krát hmotnější než Slunce. Ve zpracovaném kompozitním obrazu z vesmírných a pozemských snímků jsou vidět dva laloky prachové mlhoviny Homunkulus kolem samotné Eta Carinae kousek dole vlevo pod středem. Zatímco Eta Carinae je nejspíš na cestě k výbuchu supernovy, tak rentgenové snímky ukazují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu byla učiněnou továrnou na supernovy.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: NGC 3372 - The Eta Carinae Nebula, Carina Nebula
  2. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  3. RobGendlerAstropics.com: The Eta Carinae Nebula (NGC 3372)
  4. Unh.edu: What is the Interstellar Medium?
  5. APOD: 2010-09-19 Temná mračna v mlhovině Carina
  6. Wikipedia: Eta_Carinae
  7. APOD: 2014-07-17 Mlhovina Homunkulus v 3D
  8. HubbleSite.org: KEY TO DETAIL IMAGES
  9. Harvard.edu: Carina Nebula: Nearby Supernova Factory Ramps Up

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Eta Carinae, Mlhovina Klíčová dírka, Ngc3372


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »