Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Homunkulus v 3D

Uznání: W. Steffen (UNAM), M. Teodoro, T.I. Madura,
J.H. Groh, T.R. Gull, A. Mehner, M.F. Corcoran, A. Damineli, K. Hamaguchi

Image Credit: NASA, Goddard Space Flight Center/SVS - Inset: NASA, ESA, Hubble SM4 ERO Team

Pokud hledáte něco k vytištění na vaší zbrusu nové 3D tiskárně, tak zkuste mlhovinu Homunkulus. Toto prašné, bipolární kosmické mračno měří asi 1 světelný rok, ale pro tisk je model mírně zmenšený na asi 1/4 světelné nanosekundy, neboli 80 milimetrů. Skutečný Homunkulus obklopuje slavně nestabilní hmotné hvězdy ve dvojhvězdě zvané eta Carinae ponořené do rozsáhlé mlhovina Carina ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Mezi léty 1838 a 1845 byla eta Carinae druhou nejjasnější hvězdou na pozemské noční obloze a tehdy vyvrhovala mlhovinu Homunkulus. Nový 3D model stále se rozpínající mlhoviny Homunkulus vznikl při jejím průzkumu přístrojem VLT/X-Shooter Evropské jižní observatoře. Tento přístroj umožňuje mapovat rychlost molekulárního vodíku v prachu mlhoviny s jemným rozlišením. Model ukazuje zářezy, výstupky a výčnělky, dokonce i v prachem zakrytých oblastech odvrácených od Země. Samotná dvojhvězda eta Carinae stále prochází bouřlivými vzplanutími a je kandidátem na výbuch supernovy v několika miliónech let.

Štítky: Binary star, Eta Carinae, Carina, Homunculus nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »