Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt Saturnu Měsícem

Uznání a copyright: Carlos Di Nallo

Co se to stalo s půlkou Saturnu? Nic jiného, než že se do cesty postavil pozemský Měsíc. Jak je vidět na snímku nahoře zcela vpravo, tak Saturn je částečně zakrytý temným okrajem samotného Měsíce, který Slunce ovšem osvětluje pouze částečně. Oběžné dráhy Měsíce a Saturnu tento rok vyústily do neobvykle vysokého počtu postavení prstenčitého obra za největší pozemskou družicí. Jedno z takových fotogenických postavení obou těles, technicky označované zákryt, nastalo počátkem minulého týdne a zachytil je i snímek nahoře pořízený z Buenos Aires v Argentině. Bylo vidět i pouhým okem, ale mnohem lépe triedrem, a naštěstí v letošním roce 2014 stále ještě zůstávají 4 další zákryty Saturnu Měsícem. Příští zákryt nastane 4. srpna a bude vidět z Austrálie, další nastane 31. srpna a bude vidět v noci ze západní Afriky a ve dne z většiny východu Severní Ameriky.

Štítky: Saturn, Měsíc, Zatmění


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »