Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Homunkulus v 3D

Uznání: W. Steffen (UNAM), M. Teodoro, T.I. Madura,
J.H. Groh, T.R. Gull, A. Mehner, M.F. Corcoran, A. Damineli, K. Hamaguchi

Image Credit: NASA, Goddard Space Flight Center/SVS - Inset: NASA, ESA, Hubble SM4 ERO Team

Pokud hledáte něco k vytištění na vaší zbrusu nové 3D tiskárně, tak zkuste mlhovinu Homunkulus. Toto prašné, bipolární kosmické mračno měří asi 1 světelný rok, ale pro tisk je model mírně zmenšený na asi 1/4 světelné nanosekundy, neboli 80 milimetrů. Skutečný Homunkulus obklopuje slavně nestabilní hmotné hvězdy ve dvojhvězdě zvané eta Carinae ponořené do rozsáhlé mlhovina Carina ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Mezi léty 1838 a 1845 byla eta Carinae druhou nejjasnější hvězdou na pozemské noční obloze a tehdy vyvrhovala mlhovinu Homunkulus. Nový 3D model stále se rozpínající mlhoviny Homunkulus vznikl při jejím průzkumu přístrojem VLT/X-Shooter Evropské jižní observatoře. Tento přístroj umožňuje mapovat rychlost molekulárního vodíku v prachu mlhoviny s jemným rozlišením. Model ukazuje zářezy, výstupky a výčnělky, dokonce i v prachem zakrytých oblastech odvrácených od Země. Samotná dvojhvězda eta Carinae stále prochází bouřlivými vzplanutími a je kandidátem na výbuch supernovy v několika miliónech let.

Štítky: Binary star, Eta Carinae, Carina, Homunculus nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »