Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Homunkulus v 3D

Uznání: W. Steffen (UNAM), M. Teodoro, T.I. Madura,
J.H. Groh, T.R. Gull, A. Mehner, M.F. Corcoran, A. Damineli, K. Hamaguchi

Image Credit: NASA, Goddard Space Flight Center/SVS - Inset: NASA, ESA, Hubble SM4 ERO Team

Pokud hledáte něco k vytištění na vaší zbrusu nové 3D tiskárně, tak zkuste mlhovinu Homunkulus. Toto prašné, bipolární kosmické mračno měří asi 1 světelný rok, ale pro tisk je model mírně zmenšený na asi 1/4 světelné nanosekundy, neboli 80 milimetrů. Skutečný Homunkulus obklopuje slavně nestabilní hmotné hvězdy ve dvojhvězdě zvané eta Carinae ponořené do rozsáhlé mlhovina Carina ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Mezi léty 1838 a 1845 byla eta Carinae druhou nejjasnější hvězdou na pozemské noční obloze a tehdy vyvrhovala mlhovinu Homunkulus. Nový 3D model stále se rozpínající mlhoviny Homunkulus vznikl při jejím průzkumu přístrojem VLT/X-Shooter Evropské jižní observatoře. Tento přístroj umožňuje mapovat rychlost molekulárního vodíku v prachu mlhoviny s jemným rozlišením. Model ukazuje zářezy, výstupky a výčnělky, dokonce i v prachem zakrytých oblastech odvrácených od Země. Samotná dvojhvězda eta Carinae stále prochází bouřlivými vzplanutími a je kandidátem na výbuch supernovy v několika miliónech let.

Štítky: Binary star, Eta Carinae, Carina, Homunculus nebula


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »