Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Trifid

Uznání: J. Rho (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Mlhovina Trifid, též známá jako Messier 20, se dá snadno najít malým dalekohledem. Měří asi 30 světelných let, je vzdálená 5500 světelných let a je populární zastávkou kosmických turistů v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Jak její jméno naznačuje, ve viditelném světle je mlhovina rozdělená do tří částí tmavými, neprůhlednými pásy prachu. Ovšem pronikavý infračervený snímek v Trifidu ukazuje filamenty zářících mračen prachu a nově vzniklých hvězd. Pěkný pohled ve falešných barvách vznikl díky Spitzerovu kosmickému dalekohledu. Astronomové použili tento infračervený snímek ke sčítání nově zrozených a embryonických hvězd, které se jinak skrývají v mračnech zárodečného prachu a plynu této fascinující hvězdné porodnice. Spitzerův dalekohled byl vypuštěn v roce 2003 a zkoumal infračervený Vesmír ze Zemi následující sluneční orbity, až byla jeho vědecká činost tento rok 30. ledna ukončena.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-12-30 Messier 20 a 21
  2. APOD: 2013-08-30 Sagittarius Triplet
  3. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  4. CalTech.edu: Trifid's Shifting Sides
  5. CalTech.edu: New Views of a Familiar Beauty
  6. CalTech.edu: NASA's Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery
  7. CalTech.edu: Cool Cosmos
  8. NASA: PIA07226: Stellar 'Incubators' Seen Cooking up Stars
  9. Harvard.edu: The star-forming cores in the centre of the Trifid nebula (M 20): from Herschel to the near-infrared
  10. NASA: NASA’s Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery

Štítky: Trifid Nebula, M20, Infračervený, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »