Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Trifid

Uznání: J. Rho (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Mlhovina Trifid, též známá jako Messier 20, se dá snadno najít malým dalekohledem. Měří asi 30 světelných let, je vzdálená 5500 světelných let a je populární zastávkou kosmických turistů v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Jak její jméno naznačuje, ve viditelném světle je mlhovina rozdělená do tří částí tmavými, neprůhlednými pásy prachu. Ovšem pronikavý infračervený snímek v Trifidu ukazuje filamenty zářících mračen prachu a nově vzniklých hvězd. Pěkný pohled ve falešných barvách vznikl díky Spitzerovu kosmickému dalekohledu. Astronomové použili tento infračervený snímek ke sčítání nově zrozených a embryonických hvězd, které se jinak skrývají v mračnech zárodečného prachu a plynu této fascinující hvězdné porodnice. Spitzerův dalekohled byl vypuštěn v roce 2003 a zkoumal infračervený Vesmír ze Zemi následující sluneční orbity, až byla jeho vědecká činost tento rok 30. ledna ukončena.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-12-30 Messier 20 a 21
  2. APOD: 2013-08-30 Sagittarius Triplet
  3. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  4. CalTech.edu: Trifid's Shifting Sides
  5. CalTech.edu: New Views of a Familiar Beauty
  6. CalTech.edu: NASA's Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery
  7. CalTech.edu: Cool Cosmos
  8. NASA: PIA07226: Stellar 'Incubators' Seen Cooking up Stars
  9. Harvard.edu: The star-forming cores in the centre of the Trifid nebula (M 20): from Herschel to the near-infrared
  10. NASA: NASA’s Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery

Štítky: Trifid Nebula, M20, Infračervený, Star-formation


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »