Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Trifid

Uznání: J. Rho (SSC/Caltech), JPL-Caltech, NASA

Mlhovina Trifid, též známá jako Messier 20, se dá snadno najít malým dalekohledem. Měří asi 30 světelných let, je vzdálená 5500 světelných let a je populární zastávkou kosmických turistů v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Jak její jméno naznačuje, ve viditelném světle je mlhovina rozdělená do tří částí tmavými, neprůhlednými pásy prachu. Ovšem pronikavý infračervený snímek v Trifidu ukazuje filamenty zářících mračen prachu a nově vzniklých hvězd. Pěkný pohled ve falešných barvách vznikl díky Spitzerovu kosmickému dalekohledu. Astronomové použili tento infračervený snímek ke sčítání nově zrozených a embryonických hvězd, které se jinak skrývají v mračnech zárodečného prachu a plynu této fascinující hvězdné porodnice. Spitzerův dalekohled byl vypuštěn v roce 2003 a zkoumal infračervený Vesmír ze Zemi následující sluneční orbity, až byla jeho vědecká činost tento rok 30. ledna ukončena.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-12-30 Messier 20 a 21
  2. APOD: 2013-08-30 Sagittarius Triplet
  3. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  4. CalTech.edu: Trifid's Shifting Sides
  5. CalTech.edu: New Views of a Familiar Beauty
  6. CalTech.edu: NASA's Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery
  7. CalTech.edu: Cool Cosmos
  8. NASA: PIA07226: Stellar 'Incubators' Seen Cooking up Stars
  9. Harvard.edu: The star-forming cores in the centre of the Trifid nebula (M 20): from Herschel to the near-infrared
  10. NASA: NASA’s Spitzer Space Telescope Ends Mission of Astronomical Discovery

Štítky: Trifid Nebula, M20, Infračervený, Star-formation


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »