Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Marsu z Curiosity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Marťanské vozítko Curiosity pořídilo ze svého místa na Marsu koncem minulého roku 360-ti stupňový pohled s vysokým rozlišením. Panoramatická scéna byla vytvořena z více než 1000 snímků kamery na ráhnu Mastcam. V této verzi pořízené středoúhlým objektivem je v popředí vidět paluba vozítka a robotické rameno, vše roztažené a zborcené velice širokou perspektivou. Hned za vozítkem jsou oblasti hornin bohatých na jíl, což je důkaz starodávného vodního prostředí s jasným pohledem na vzdálenější marťanské hřebeny a buttes. Středem v pozadí asi 30 kilometrů daleko probíhá (k severu) stěna kráteru Gale. Hodně vpravo je vrchol Mt. Sharp. Aby bylo zajištěno stejné osvětlení, tak snímky ke konstrukci panorámatu byly pořízeny během 4 následujících solů mezi místním polednem a 14 hodinou. Prohlédněte si panoramatickou scénu a snadno uvidíte i stín ze slunečních hodin namontovaných na palubě vozítka (vpravo). NASA plánuje v červenci vypustit na Mars nové vozítko nazvané Perseverance (Vytrvalost).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA's Curiosity Mars Rover Snaps Its Highest-Resolution Panorama Yet
  2. NASA: NASA's Curiosity Mars Rover Snaps Its Highest-Resolution Panorama Yet
  3. Wikipedia: MarsDial
  4. NASA: Mars 2020 Mission: Name the Rover Contest

Štítky: Mars, Vozítko, Curiosity


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »