Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Marsu z Curiosity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Marťanské vozítko Curiosity pořídilo ze svého místa na Marsu koncem minulého roku 360-ti stupňový pohled s vysokým rozlišením. Panoramatická scéna byla vytvořena z více než 1000 snímků kamery na ráhnu Mastcam. V této verzi pořízené středoúhlým objektivem je v popředí vidět paluba vozítka a robotické rameno, vše roztažené a zborcené velice širokou perspektivou. Hned za vozítkem jsou oblasti hornin bohatých na jíl, což je důkaz starodávného vodního prostředí s jasným pohledem na vzdálenější marťanské hřebeny a buttes. Středem v pozadí asi 30 kilometrů daleko probíhá (k severu) stěna kráteru Gale. Hodně vpravo je vrchol Mt. Sharp. Aby bylo zajištěno stejné osvětlení, tak snímky ke konstrukci panorámatu byly pořízeny během 4 následujících solů mezi místním polednem a 14 hodinou. Prohlédněte si panoramatickou scénu a snadno uvidíte i stín ze slunečních hodin namontovaných na palubě vozítka (vpravo). NASA plánuje v červenci vypustit na Mars nové vozítko nazvané Perseverance (Vytrvalost).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA's Curiosity Mars Rover Snaps Its Highest-Resolution Panorama Yet
  2. NASA: NASA's Curiosity Mars Rover Snaps Its Highest-Resolution Panorama Yet
  3. Wikipedia: MarsDial
  4. NASA: Mars 2020 Mission: Name the Rover Contest

Štítky: Mars, Vozítko, Curiosity


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »