Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Pic du Midi

Uznání a copyright: Patrick Lécureuil

Až snové panoráma noční oblohy z 12 snímků z pyrenejské observatoře Pic du Midi míří za zimního večera na západ. V hornatém popředí jsou vidět kopule dalekohledů a vysoká telekomunikační věž. Světla z 35 kilometrů vzdáleného francouzského Tarbes ovlivňují vybranou tmavou oblohu, ale ta vzdálenější pozemská světla vlevo jsou ze španělských měst. V oblouku zimní Mléčné dráhy jsou na obloze vidět hvězdy a mlhoviny. Ve středu jsou nad západním obzorem stále ještě vidět pozorovatelům noční oblohy dobře známé hvězdokupy Plejády a Hyjády. Vlevo jsou uprostřed února vidět dobře známé hvězdy ze souhvězdí Orionu, včetně hvězdy Betelgeuse, která už neslábne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Pic_du_Midi_de_Bigorre
  2. APOD: 2016-06-30 Nový atlas světa jasnosti umělého osvětlení oblohy
  3. APOD: 2017-11-25 Křížení obzorů
  4. AstronomersTelegram.org: The Fall and Rise in Brightness of Betelgeuse

Štítky: Pic du midi, Observatoř, Panorama


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »