Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Pic du Midi

Uznání a copyright: Patrick Lécureuil

Až snové panoráma noční oblohy z 12 snímků z pyrenejské observatoře Pic du Midi míří za zimního večera na západ. V hornatém popředí jsou vidět kopule dalekohledů a vysoká telekomunikační věž. Světla z 35 kilometrů vzdáleného francouzského Tarbes ovlivňují vybranou tmavou oblohu, ale ta vzdálenější pozemská světla vlevo jsou ze španělských měst. V oblouku zimní Mléčné dráhy jsou na obloze vidět hvězdy a mlhoviny. Ve středu jsou nad západním obzorem stále ještě vidět pozorovatelům noční oblohy dobře známé hvězdokupy Plejády a Hyjády. Vlevo jsou uprostřed února vidět dobře známé hvězdy ze souhvězdí Orionu, včetně hvězdy Betelgeuse, která už neslábne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Pic_du_Midi_de_Bigorre
  2. APOD: 2016-06-30 Nový atlas světa jasnosti umělého osvětlení oblohy
  3. APOD: 2017-11-25 Křížení obzorů
  4. AstronomersTelegram.org: The Fall and Rise in Brightness of Betelgeuse

Štítky: Pic du midi, Observatoř, Panorama


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »