Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpětný zážeh Falconu 9

Uznání a copyright: John Kraus

Na jediné, 84 sekund dlouhé expozici z naší otáčející se planety jsou 6. března vidět krátké stopy hvězd. Na pozoruhodné scéně je zachycen let rakety Falcon 9 s nákladní kosmickou lodí Dragon nad základnou amerického letectva na Cape Canaveral krátce po startu zásobovací mise k Mezinárodní kosmické stanici. První stupeň Falconu 9 začal svůj návrat do přistávací zóny 9 kilometrů daleko od místa startu zpětným zážehem po oblouku směrem k hornímu okraji snímku. Druhý stupeň pokračoval na nízkou oběžnou dráhu Země pod zpětným zážehem prvního stupně, jak se jevilo z perspektivy kamery, a zároveň jsou vidět kouřové zplodiny obou stupňů. Kosmická loď Dragon už letěla při dvou předcházejících zásobovacích letech. První stupeň Falconu 9 už také dříve letěl a zase úspěšně přistál v přistávací zóně. Jeho druhé přistání znamená už 50. přistání prvního stupně rakety společnosti SpaceX.
Oprava: Na chybu překladu vzdálenosti přistávací zóny upozornil Pavel Cagaš.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-07-04 Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu
  2. NASA: SpaceX Dragon Heads to Space Station with NASA Science, Cargo
  3. APOD: 2019-05-11 Mléčná dráha, start a přistání
  4. SpaceX.com: DRAGON RESUPPLY MISSION (CRS-20) LAUNCH

Štítky: Rocket launch, Star trail


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše opouští Plejády

Další informace »