Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Paul Schmit

Zdá se, že od obzoru k barvitým mračnům u červeného obra Antares teče temná řeka. Kalná, temná řeka je prachová mlhovina, která zakrývá poblíž centrální Mléčné dráhy světlo hvězd v pozadí, i když tmavá prachová mlhovina obsahuje většinou molekulární vodík. Prach rozptyluje hvězdné světlo kolem alfa hvězdy ve Štíru (Scorpius) Antares a vytváří neobvyklou žlutou reflexní mlhovinu. Jasná modrá dvojhvězda nad ní rho Ophiuchi je ponořená do více typických prašných modrých reflexních mlhovin spolu s červenými emisními mlhovinami, které také posévají mezihvězdný prostor. Kulová hvězdokupa M4 vypadá skoro jako jasná hvězda těsně nad a vpravo od Antaresa, i když se nachází daleko za barevnými mračny ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka samotná je asi 500 světelných let daleko. Všechny expozice pozadí a popředí pořízené stejnou kamerou a teleobjektivem stejnou noc ze stejného místa byly sesazeny tak, aby vytvořily úžasný pohled nan noční oblohu. V takové kombinaci vytvářejí úžasný obraz, který ukazuje rozsah jasností a barev, které vaše oko nedokáže zcela vnímat. Kompozitní obraz pořízený v ranních hodinách 31. ledna také zachytil Mars nad východním obzorem, který vychází aby se přidal ke svému rivalovi Antaresu na nebeské scéně. Jasný Mars a jeho odraz na vodě je vlevo od osamělého stromu v Bosque del Apache National Wildlife Refuge v Novém Mexiku na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-07-05 Barevná mračna Rho Ophiuchi
  2. Illinois.edu: ANTARES (Alpha Scorpii)
  3. Wikipedia: Rho_Ophiuchi
  4. APOD: Reflections_source_images.gif
  5. Facebook: NightScaper: Paul Schmidt
  6. APOD: 2013-04-11 Ztemnělé město
  7. PaulSchmitPhotography.com: Capturing "Galaxyset"
  8. NASA: Visible Earth

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Mars, M4, Hluboký vesmír


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »