Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Paul Schmit

Zdá se, že od obzoru k barvitým mračnům u červeného obra Antares teče temná řeka. Kalná, temná řeka je prachová mlhovina, která zakrývá poblíž centrální Mléčné dráhy světlo hvězd v pozadí, i když tmavá prachová mlhovina obsahuje většinou molekulární vodík. Prach rozptyluje hvězdné světlo kolem alfa hvězdy ve Štíru (Scorpius) Antares a vytváří neobvyklou žlutou reflexní mlhovinu. Jasná modrá dvojhvězda nad ní rho Ophiuchi je ponořená do více typických prašných modrých reflexních mlhovin spolu s červenými emisními mlhovinami, které také posévají mezihvězdný prostor. Kulová hvězdokupa M4 vypadá skoro jako jasná hvězda těsně nad a vpravo od Antaresa, i když se nachází daleko za barevnými mračny ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka samotná je asi 500 světelných let daleko. Všechny expozice pozadí a popředí pořízené stejnou kamerou a teleobjektivem stejnou noc ze stejného místa byly sesazeny tak, aby vytvořily úžasný pohled nan noční oblohu. V takové kombinaci vytvářejí úžasný obraz, který ukazuje rozsah jasností a barev, které vaše oko nedokáže zcela vnímat. Kompozitní obraz pořízený v ranních hodinách 31. ledna také zachytil Mars nad východním obzorem, který vychází aby se přidal ke svému rivalovi Antaresu na nebeské scéně. Jasný Mars a jeho odraz na vodě je vlevo od osamělého stromu v Bosque del Apache National Wildlife Refuge v Novém Mexiku na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-07-05 Barevná mračna Rho Ophiuchi
  2. Illinois.edu: ANTARES (Alpha Scorpii)
  3. Wikipedia: Rho_Ophiuchi
  4. APOD: Reflections_source_images.gif
  5. Facebook: NightScaper: Paul Schmidt
  6. APOD: 2013-04-11 Ztemnělé město
  7. PaulSchmitPhotography.com: Capturing "Galaxyset"
  8. NASA: Visible Earth

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Mars, M4, Hluboký vesmír


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »