Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Paul Schmit

Zdá se, že od obzoru k barvitým mračnům u červeného obra Antares teče temná řeka. Kalná, temná řeka je prachová mlhovina, která zakrývá poblíž centrální Mléčné dráhy světlo hvězd v pozadí, i když tmavá prachová mlhovina obsahuje většinou molekulární vodík. Prach rozptyluje hvězdné světlo kolem alfa hvězdy ve Štíru (Scorpius) Antares a vytváří neobvyklou žlutou reflexní mlhovinu. Jasná modrá dvojhvězda nad ní rho Ophiuchi je ponořená do více typických prašných modrých reflexních mlhovin spolu s červenými emisními mlhovinami, které také posévají mezihvězdný prostor. Kulová hvězdokupa M4 vypadá skoro jako jasná hvězda těsně nad a vpravo od Antaresa, i když se nachází daleko za barevnými mračny ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka samotná je asi 500 světelných let daleko. Všechny expozice pozadí a popředí pořízené stejnou kamerou a teleobjektivem stejnou noc ze stejného místa byly sesazeny tak, aby vytvořily úžasný pohled nan noční oblohu. V takové kombinaci vytvářejí úžasný obraz, který ukazuje rozsah jasností a barev, které vaše oko nedokáže zcela vnímat. Kompozitní obraz pořízený v ranních hodinách 31. ledna také zachytil Mars nad východním obzorem, který vychází aby se přidal ke svému rivalovi Antaresu na nebeské scéně. Jasný Mars a jeho odraz na vodě je vlevo od osamělého stromu v Bosque del Apache National Wildlife Refuge v Novém Mexiku na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-07-05 Barevná mračna Rho Ophiuchi
  2. Illinois.edu: ANTARES (Alpha Scorpii)
  3. Wikipedia: Rho_Ophiuchi
  4. APOD: Reflections_source_images.gif
  5. Facebook: NightScaper: Paul Schmidt
  6. APOD: 2013-04-11 Ztemnělé město
  7. PaulSchmitPhotography.com: Capturing "Galaxyset"
  8. NASA: Visible Earth

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Mars, M4, Hluboký vesmír


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »