Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná řeka k Antaresu

Uznání a copyright: Paul Schmit

Zdá se, že od obzoru k barvitým mračnům u červeného obra Antares teče temná řeka. Kalná, temná řeka je prachová mlhovina, která zakrývá poblíž centrální Mléčné dráhy světlo hvězd v pozadí, i když tmavá prachová mlhovina obsahuje většinou molekulární vodík. Prach rozptyluje hvězdné světlo kolem alfa hvězdy ve Štíru (Scorpius) Antares a vytváří neobvyklou žlutou reflexní mlhovinu. Jasná modrá dvojhvězda nad ní rho Ophiuchi je ponořená do více typických prašných modrých reflexních mlhovin spolu s červenými emisními mlhovinami, které také posévají mezihvězdný prostor. Kulová hvězdokupa M4 vypadá skoro jako jasná hvězda těsně nad a vpravo od Antaresa, i když se nachází daleko za barevnými mračny ve vzdálenosti asi 7000 světelných let. Temná řeka samotná je asi 500 světelných let daleko. Všechny expozice pozadí a popředí pořízené stejnou kamerou a teleobjektivem stejnou noc ze stejného místa byly sesazeny tak, aby vytvořily úžasný pohled nan noční oblohu. V takové kombinaci vytvářejí úžasný obraz, který ukazuje rozsah jasností a barev, které vaše oko nedokáže zcela vnímat. Kompozitní obraz pořízený v ranních hodinách 31. ledna také zachytil Mars nad východním obzorem, který vychází aby se přidal ke svému rivalovi Antaresu na nebeské scéně. Jasný Mars a jeho odraz na vodě je vlevo od osamělého stromu v Bosque del Apache National Wildlife Refuge v Novém Mexiku na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-07-05 Barevná mračna Rho Ophiuchi
  2. Illinois.edu: ANTARES (Alpha Scorpii)
  3. Wikipedia: Rho_Ophiuchi
  4. APOD: Reflections_source_images.gif
  5. Facebook: NightScaper: Paul Schmidt
  6. APOD: 2013-04-11 Ztemnělé město
  7. PaulSchmitPhotography.com: Capturing "Galaxyset"
  8. NASA: Visible Earth

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Mars, M4, Hluboký vesmír


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »