Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: Richard Addis

Podobně jako Měsíc prochází fázemi, tak i viditelná osvětlená polokoule Venuše přibývá a zmenšuje se. Kompozitní obraz ze senímků z dalekohledu na zahradě ilustruje neustálou změnu vzhledu Venuše, kdy je nyní vidět jako Večernice, jak se tato vnitřní planeta sice stále zvětšuje, ale její srpek je užší a užší. Snímky zespodu nahoru byly pořízeny 27. února, 20. března, 14. dubna, 24. dubna, 8. května a 14. května 2020. Venuše na své vnitřní orbitě prochází mezi Sluncem a Zemi, a je vidět větší, jelikož se blízí k Zemi. Jak se přibližuje ke Slunci, tak se její srpek se stává tenčí. Nejblíže ke spojnici Země Slunce se ocitne 3. června ve vzdálenosti asi 1/2 stupně, kdy dosáhne vnitřní konjunkce. Brzy poté bude Venuše zase jasně zářit nad východním obzorem na předúsvitové obloze jako pozemská Jitřenka. Dnes po západu Slunce vyhledejte Venuši nad západním obzorem a vedle ní můžete také uvidět prchavou nejvnitřnější planetu Merkur.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo's Phases of Venus and Other Planets
  2. Wikipedia: Galileo_Galilei: Venus, Saturn, and Neptune
  3. APOD: 2019-04-06 ISS z Wallasey
  4. EarthSky.org: Venus’ final month in the evening sky
  5. Swin.edu.au: Inferior Conjunction
  6. NASA: Earth's Sister and the Twilight Planet
  7. EarthSky.org: Mercury and Venus pair up May 21 and 22

Štítky: Phase, Venuše, Inferior conjunction


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »