Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: Richard Addis

Podobně jako Měsíc prochází fázemi, tak i viditelná osvětlená polokoule Venuše přibývá a zmenšuje se. Kompozitní obraz ze senímků z dalekohledu na zahradě ilustruje neustálou změnu vzhledu Venuše, kdy je nyní vidět jako Večernice, jak se tato vnitřní planeta sice stále zvětšuje, ale její srpek je užší a užší. Snímky zespodu nahoru byly pořízeny 27. února, 20. března, 14. dubna, 24. dubna, 8. května a 14. května 2020. Venuše na své vnitřní orbitě prochází mezi Sluncem a Zemi, a je vidět větší, jelikož se blízí k Zemi. Jak se přibližuje ke Slunci, tak se její srpek se stává tenčí. Nejblíže ke spojnici Země Slunce se ocitne 3. června ve vzdálenosti asi 1/2 stupně, kdy dosáhne vnitřní konjunkce. Brzy poté bude Venuše zase jasně zářit nad východním obzorem na předúsvitové obloze jako pozemská Jitřenka. Dnes po západu Slunce vyhledejte Venuši nad západním obzorem a vedle ní můžete také uvidět prchavou nejvnitřnější planetu Merkur.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo's Phases of Venus and Other Planets
  2. Wikipedia: Galileo_Galilei: Venus, Saturn, and Neptune
  3. APOD: 2019-04-06 ISS z Wallasey
  4. EarthSky.org: Venus’ final month in the evening sky
  5. Swin.edu.au: Inferior Conjunction
  6. NASA: Earth's Sister and the Twilight Planet
  7. EarthSky.org: Mercury and Venus pair up May 21 and 22

Štítky: Phase, Venuše, Inferior conjunction


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »