Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchovitá houba u mračna Magellanova

Uznání a copyright: Gill Fry

Na jasné tmavé noční obloze nad Wannon Falls Reserve v jihozápadní Viktorii v Austrálii září hvězdy a blikají družice. Ten mlhavý slabý obláček nad vrcholky stromů je jenom jedno jediné vitelné mračno, též známé jako Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. V popředí bioluminiscencí překvapivě jasně svítí Omphalotus nidiformis (duchovitá houba) z planety Země. Podobně jako Magellanovo mračno je i duchovitá houba snadno vidět očima. Duchovitá záře je ve skutečnosti mdle zelená, ale na digitální snímku vypadá jasná. Scéna vznikla spojením obou snímků. Jeden se zaostřil na daleké hvězdy a zhruba 160 000 světelných let vzdálené Velké Magellanovo mračno. Druhý se zase zaměřil na popředí a svítící houbu vzdálenou od čočky kamery jen několik světelných nanosekund.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-09-05 Velké Magellanovo mračno
  2. APOD: 2014-08-30 Hvězdnatá obloha pod Hollow Hill
  3. Wikipedia: Omphalotus_nidiformis
  4. NASA: Visible Earth: Global Climate Change
  5. APOD: 2013-11-01 NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus

Štítky: Lmc, Bioluminescence


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »