Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchovitá houba u mračna Magellanova

Uznání a copyright: Gill Fry

Na jasné tmavé noční obloze nad Wannon Falls Reserve v jihozápadní Viktorii v Austrálii září hvězdy a blikají družice. Ten mlhavý slabý obláček nad vrcholky stromů je jenom jedno jediné vitelné mračno, též známé jako Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. V popředí bioluminiscencí překvapivě jasně svítí Omphalotus nidiformis (duchovitá houba) z planety Země. Podobně jako Magellanovo mračno je i duchovitá houba snadno vidět očima. Duchovitá záře je ve skutečnosti mdle zelená, ale na digitální snímku vypadá jasná. Scéna vznikla spojením obou snímků. Jeden se zaostřil na daleké hvězdy a zhruba 160 000 světelných let vzdálené Velké Magellanovo mračno. Druhý se zase zaměřil na popředí a svítící houbu vzdálenou od čočky kamery jen několik světelných nanosekund.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-09-05 Velké Magellanovo mračno
  2. APOD: 2014-08-30 Hvězdnatá obloha pod Hollow Hill
  3. Wikipedia: Omphalotus_nidiformis
  4. NASA: Visible Earth: Global Climate Change
  5. APOD: 2013-11-01 NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus

Štítky: Lmc, Bioluminescence


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »