Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchovitá houba u mračna Magellanova

Uznání a copyright: Gill Fry

Na jasné tmavé noční obloze nad Wannon Falls Reserve v jihozápadní Viktorii v Austrálii září hvězdy a blikají družice. Ten mlhavý slabý obláček nad vrcholky stromů je jenom jedno jediné vitelné mračno, též známé jako Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. V popředí bioluminiscencí překvapivě jasně svítí Omphalotus nidiformis (duchovitá houba) z planety Země. Podobně jako Magellanovo mračno je i duchovitá houba snadno vidět očima. Duchovitá záře je ve skutečnosti mdle zelená, ale na digitální snímku vypadá jasná. Scéna vznikla spojením obou snímků. Jeden se zaostřil na daleké hvězdy a zhruba 160 000 světelných let vzdálené Velké Magellanovo mračno. Druhý se zase zaměřil na popředí a svítící houbu vzdálenou od čočky kamery jen několik světelných nanosekund.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-09-05 Velké Magellanovo mračno
  2. APOD: 2014-08-30 Hvězdnatá obloha pod Hollow Hill
  3. Wikipedia: Omphalotus_nidiformis
  4. NASA: Visible Earth: Global Climate Change
  5. APOD: 2013-11-01 NGC 7841: Mlhovina Kouř v souhvězdí Frustriaus

Štítky: Lmc, Bioluminescence


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »