Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ničení tajemného horského strašidla

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

V hlavě tohoto mezihvězdného strašidla je hvězda, která ho pomalu ničí. Obrovské strašidlo je ve skutečnosti řada neživých pilířů plynu a prachu a má na délku světelné roky. Samotná hvězda v hlavě není přes neprůhledný mezihvězdný prach viditelná, ale dochází u ní k vzplanutím s výronem paprsků energetických částic na opačnou stranu zvaných Herbig-Harovy výtrysky. Nachází se asi 7500 světelných let daleko v Mlhovině v Lodním kýlu (Carina), neformálně je známa jako Mystická hora a vzhled těchto pilířů určuje tmavý prach, i když se většinou skládají z čistého vodíku. Tento snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Energetické světlo a větry z hmotných nově vzniklých hvězd ve všech těchto pilířích vypařují a rozptylují hvězdné porodnice, ve kterých vznikly. Hlava tohoto obra, jtejně jako jeho tělo, se za milióny let působením hvězd uvnitř a okolo zcela vypaří.

APOD v různých jazycích světa: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajwan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: What is a light-year and how is it used?
 2. APOD: 2017-10-08 Temné molekulární mračno Barnard 68
 3. Unh.edu: What is the Interstellar Medium?
 4. Wikipedia: Herbig–Haro object
 5. APOD: 2019-06-23 Panorama Mlhoviny v Lodním kýlu z Hubbla
 6. Wikipedia: Hydrogen
 7. Flickr.com: Judy Schmidt: Mystic Pillar
 8. NASA: Hubble Space Telescope
 9. NASA: Ultraviolet Waves
 10. APOD: 2020-01-21 Parker: Zvuky slunečního větru
 11. Youtube.com: What If Earth’s Oceans Evaporated?

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mystické hory, Herbig-Haro object


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »