Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ničení tajemného horského strašidla

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

V hlavě tohoto mezihvězdného strašidla je hvězda, která ho pomalu ničí. Obrovské strašidlo je ve skutečnosti řada neživých pilířů plynu a prachu a má na délku světelné roky. Samotná hvězda v hlavě není přes neprůhledný mezihvězdný prach viditelná, ale dochází u ní k vzplanutím s výronem paprsků energetických částic na opačnou stranu zvaných Herbig-Harovy výtrysky. Nachází se asi 7500 světelných let daleko v Mlhovině v Lodním kýlu (Carina), neformálně je známa jako Mystická hora a vzhled těchto pilířů určuje tmavý prach, i když se většinou skládají z čistého vodíku. Tento snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Energetické světlo a větry z hmotných nově vzniklých hvězd ve všech těchto pilířích vypařují a rozptylují hvězdné porodnice, ve kterých vznikly. Hlava tohoto obra, jtejně jako jeho tělo, se za milióny let působením hvězd uvnitř a okolo zcela vypaří.

APOD v různých jazycích světa: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajwan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What is a light-year and how is it used?
  2. APOD: 2017-10-08 Temné molekulární mračno Barnard 68
  3. Unh.edu: What is the Interstellar Medium?
  4. Wikipedia: Herbig–Haro object
  5. APOD: 2019-06-23 Panorama Mlhoviny v Lodním kýlu z Hubbla
  6. Wikipedia: Hydrogen
  7. Flickr.com: Judy Schmidt: Mystic Pillar
  8. NASA: Hubble Space Telescope
  9. NASA: Ultraviolet Waves
  10. APOD: 2020-01-21 Parker: Zvuky slunečního větru
  11. Youtube.com: What If Earth’s Oceans Evaporated?

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mystické hory, Herbig-Haro object


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »