Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, planeta a jabloň

Uznání a copyright: Kristine Richer

Klidnou severní oblohou se pne oblouk Mléčné dráhy Starého astronoma. Proti slabému rozptýleném světlu hvězd se dají sledovat tmavá zákoutí mračen mezihvězdného prachu, která se táhnou od jádra Galaxie. Vedou k jasné hvězdě Antares vpravo, téměř přesně nad obzorem na jihu. Nejjasnějším nebeským světlem za soumraku je ovšem Jupiter. Z perspektivy kamery se zdá viset ze stromu v popředí, z jabloně. Klidná přímořská noční obloha byla zachycena na obyčejných i za hvězdami vedených expozicích 16. června z Doveru v Novém Skotsku na planetě Zemi.
Poznámka překladatele: Báseň The Old Astronomer Sarah Williams publikovala ve sbírce Twilight Hours roce 1868. Ví někdo o českém překladu? Eventuální zaslané překlady budou (po uvážení) zveřejněny zde.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Sarah_Williams
  2. APOD: 2020-05-16 Temná řeka k Antaresu
  3. Archive.org: Twilight hours, a legacy of verse; by Williams, Sarah, 1814-1868; Plumptre, E. H. (Edward Hayes), 1821-1891
  4. Youtube.com: Solar System Surprises : Hubble’s Universe

Štítky: Jupiter, Mléčná dráha, Nové skotsko


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »