Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův severní hexagon

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Proč by měly mraky tvořit hexagon na Saturnu? Nikdo neví. Původně byl objeven při průletech sond Voyager kolem Saturnu v letech 1980-tých a nikdo nikdy nic takového jinde ve Sluneční soustavě neviděl. Na Saturnu koncem roku 2012 začaly být poprvé vidět pohledy slunečním světlem osvětleného dalekého severu a širokoúhlá kamera sondy Cassini tak mohla pořídit tento úchvatný snímek severního pólu prstenčité planety ve falešných barvách. Na kompozitním obrazu z dat v blízkém infračerveném světle jsou v červené barvě vidět nízké mraky, zeleně vysoké a to dává Saturnově oblačné pokrývce živý vzhled. Tento a podobné snímky ukazují stabilitu hexagonu více než 20 let po průletu Voyagerů. Video Saturnova severního pólu ukazuje oblačnost, která při otáčenní udržuje svůj hexagonální tvar. Na rozdíl od jednotlivých mraků na Zemi, které mají tvar hexagonu, má Saturnův oblačný vzor šest dobře definovaných stran téměř stejné délky. Do hexagonu by se vešly čtyři Země. Oči za vrcholky oblaků vpravo nahoře přitahují jasně modré prstence.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Voyager_1
 2. NASA: JPL: Solar System Simulator
 3. APOD: 2012-12-04 Střed víru na severním pólu Saturnu
 4. NASA: PIA14946: Enter the Vortex ... in Psychedelic Color
 5. NASA: Saturn
 6. Wolfram.com: Hexagon
 7. NASA: PIA09187: Spinning Saturn
 8. Wikipedia: Saturn's hexagon
 9. NASA: Hexagonal cloud cells in South Atlantic Ocean
 10. NASA: Cassini Images Bizarre Hexagon on Saturn
 11. Planetary.org: Saturn's hexagon recreated in the laboratory
 12. Wikipedia: Hexagon
 13. NASA: earthlights02_dmsp_big.jpg
 14. APOD: 2013-10-21 Saturn shora

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »