Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův severní hexagon

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Proč by měly mraky tvořit hexagon na Saturnu? Nikdo neví. Původně byl objeven při průletech sond Voyager kolem Saturnu v letech 1980-tých a nikdo nikdy nic takového jinde ve Sluneční soustavě neviděl. Na Saturnu koncem roku 2012 začaly být poprvé vidět pohledy slunečním světlem osvětleného dalekého severu a širokoúhlá kamera sondy Cassini tak mohla pořídit tento úchvatný snímek severního pólu prstenčité planety ve falešných barvách. Na kompozitním obrazu z dat v blízkém infračerveném světle jsou v červené barvě vidět nízké mraky, zeleně vysoké a to dává Saturnově oblačné pokrývce živý vzhled. Tento a podobné snímky ukazují stabilitu hexagonu více než 20 let po průletu Voyagerů. Video Saturnova severního pólu ukazuje oblačnost, která při otáčenní udržuje svůj hexagonální tvar. Na rozdíl od jednotlivých mraků na Zemi, které mají tvar hexagonu, má Saturnův oblačný vzor šest dobře definovaných stran téměř stejné délky. Do hexagonu by se vešly čtyři Země. Oči za vrcholky oblaků vpravo nahoře přitahují jasně modré prstence.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Voyager_1
 2. NASA: JPL: Solar System Simulator
 3. APOD: 2012-12-04 Střed víru na severním pólu Saturnu
 4. NASA: PIA14946: Enter the Vortex ... in Psychedelic Color
 5. NASA: Saturn
 6. Wolfram.com: Hexagon
 7. NASA: PIA09187: Spinning Saturn
 8. Wikipedia: Saturn's hexagon
 9. NASA: Hexagonal cloud cells in South Atlantic Ocean
 10. NASA: Cassini Images Bizarre Hexagon on Saturn
 11. Planetary.org: Saturn's hexagon recreated in the laboratory
 12. Wikipedia: Hexagon
 13. NASA: earthlights02_dmsp_big.jpg
 14. APOD: 2013-10-21 Saturn shora

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »