Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání v mezosféře

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN, Nuits sacrees)

Tento překvapivý ohňostroj nad vzdáleným obzorem zachytila 26. června citlivá kamera na jednom z vrcholů pohoří Vosges ve Francii. Krátké a záhadné záblesky známé jako červení skřítci vznikají nad intenzivními bouřkami a tento je asi 260 kilometrů daleko. Přechodné zářivé události jsou způsobovány elektrickými poruchami ve výškách 50 až 100 kilometrů. To je řadí do mezosféry, nejchladnější vrstvy atmosféry planety Země. Záře pod skřítky ovšem pochází od lépe známého blýskání dole pod bouřkovými mraky. Vpravo video zachytilo další letní úkaz z mezosféry. Ty stříbrné žilky světla jsou polární mezosférické mraky. I když je už Slunce pod obzorem, tak tyto ledové mraky stále ještě odrážejí sluneční světlo a jsou též známé jako nočné svítící (noctilucent) mraky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Nuitsacrees.fr: map2020-06-26_2135.jpg
  2. NASA: Once Upon a Time in a Thunderstorm
  3. Aeronomie.be: Mesosphere, coldest layer of Earth's atmosphere
  4. APOD: 2020-06-19 Žilkování nebe
  5. Loc.gov: Star Spangled Banner: Oh say can you see by the dawn's early light...

Štítky: Tle, NLC, Sprite


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »