Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání v mezosféře

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN, Nuits sacrees)

Tento překvapivý ohňostroj nad vzdáleným obzorem zachytila 26. června citlivá kamera na jednom z vrcholů pohoří Vosges ve Francii. Krátké a záhadné záblesky známé jako červení skřítci vznikají nad intenzivními bouřkami a tento je asi 260 kilometrů daleko. Přechodné zářivé události jsou způsobovány elektrickými poruchami ve výškách 50 až 100 kilometrů. To je řadí do mezosféry, nejchladnější vrstvy atmosféry planety Země. Záře pod skřítky ovšem pochází od lépe známého blýskání dole pod bouřkovými mraky. Vpravo video zachytilo další letní úkaz z mezosféry. Ty stříbrné žilky světla jsou polární mezosférické mraky. I když je už Slunce pod obzorem, tak tyto ledové mraky stále ještě odrážejí sluneční světlo a jsou též známé jako nočné svítící (noctilucent) mraky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Nuitsacrees.fr: map2020-06-26_2135.jpg
  2. NASA: Once Upon a Time in a Thunderstorm
  3. Aeronomie.be: Mesosphere, coldest layer of Earth's atmosphere
  4. APOD: 2020-06-19 Žilkování nebe
  5. Loc.gov: Star Spangled Banner: Oh say can you see by the dawn's early light...

Štítky: Tle, NLC, Sprite


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »