Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání v mezosféře

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN, Nuits sacrees)

Tento překvapivý ohňostroj nad vzdáleným obzorem zachytila 26. června citlivá kamera na jednom z vrcholů pohoří Vosges ve Francii. Krátké a záhadné záblesky známé jako červení skřítci vznikají nad intenzivními bouřkami a tento je asi 260 kilometrů daleko. Přechodné zářivé události jsou způsobovány elektrickými poruchami ve výškách 50 až 100 kilometrů. To je řadí do mezosféry, nejchladnější vrstvy atmosféry planety Země. Záře pod skřítky ovšem pochází od lépe známého blýskání dole pod bouřkovými mraky. Vpravo video zachytilo další letní úkaz z mezosféry. Ty stříbrné žilky světla jsou polární mezosférické mraky. I když je už Slunce pod obzorem, tak tyto ledové mraky stále ještě odrážejí sluneční světlo a jsou též známé jako nočné svítící (noctilucent) mraky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Nuitsacrees.fr: map2020-06-26_2135.jpg
  2. NASA: Once Upon a Time in a Thunderstorm
  3. Aeronomie.be: Mesosphere, coldest layer of Earth's atmosphere
  4. APOD: 2020-06-19 Žilkování nebe
  5. Loc.gov: Star Spangled Banner: Oh say can you see by the dawn's early light...

Štítky: Tle, NLC, Sprite


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »