Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání v mezosféře

Uznání a copyright: Stephane Vetter (TWAN, Nuits sacrees)

Tento překvapivý ohňostroj nad vzdáleným obzorem zachytila 26. června citlivá kamera na jednom z vrcholů pohoří Vosges ve Francii. Krátké a záhadné záblesky známé jako červení skřítci vznikají nad intenzivními bouřkami a tento je asi 260 kilometrů daleko. Přechodné zářivé události jsou způsobovány elektrickými poruchami ve výškách 50 až 100 kilometrů. To je řadí do mezosféry, nejchladnější vrstvy atmosféry planety Země. Záře pod skřítky ovšem pochází od lépe známého blýskání dole pod bouřkovými mraky. Vpravo video zachytilo další letní úkaz z mezosféry. Ty stříbrné žilky světla jsou polární mezosférické mraky. I když je už Slunce pod obzorem, tak tyto ledové mraky stále ještě odrážejí sluneční světlo a jsou též známé jako nočné svítící (noctilucent) mraky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Nuitsacrees.fr: map2020-06-26_2135.jpg
  2. NASA: Once Upon a Time in a Thunderstorm
  3. Aeronomie.be: Mesosphere, coldest layer of Earth's atmosphere
  4. APOD: 2020-06-19 Žilkování nebe
  5. Loc.gov: Star Spangled Banner: Oh say can you see by the dawn's early light...

Štítky: Tle, NLC, Sprite


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »