Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE nad Libanonem

Uznání a copyright: Maroun Habib (Moophz)

I neozbrojeným okem je náhle vidět kometa. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) byla objevena koncem března a jak dosáhla svého největšího přiblížení ke Slunci uvnitř dráhy Merkuru, tak koncem minulého týdne zjasněla. Tento meziplanetární ledovec doposud přežil sluneční ohřev a nyní, když se vrací zpátky do vnější Sluneční soustavy, tak se přibližuje k Zemi. Jelikož se kometa NEOWISE stala jednou z mála komet 21. století, která je vidět i pouhým okem, tak se to rychle rozkřiklo a kometa byla fotografována z mnoha slavných míst a měst na celém světě. Na snímku je vidět kometa NEOWISE zachycená před dvěma dny nad Libanonem před východem Slunce. Budoucí jasnost komety NEOWISE zůstává poněkud neurčitá, ale kometa se bude dát nejspíš nadále vyhledat nejenom časně ráno, ale příští týden také na časné večerní obloze.

Kometa NEOWISE z celého světa: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: JPL Small-Body Database Browser: C/2020 F3 (NEOWISE)(NEOWISE)_
 2. Aerith.net: C/2020 F3 ( NEOWISE )
 3. APOD: 2020-01-27 Vypařování komety ČG
 4. NASA: Solar System
 5. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)
 6. Pinimg.com: Foto: Kočka šeptá psovi :-)
 7. SpaceWeatherGallery.com: Realtime Image Gallery
 8. NASA: Earth
 9. Instagram.com: moophz: Deïr El Qamar, Mont-Liban, Lebanon: Comet C/2020 F3 (NEOWISE) captured from Deir el Qamar Lebanon, overseeing Majdel El Meouch top, during nautical twilight at 4:46am.
 10. EarthSky.org: How to see Comet NEOWISE
 11. Forbes.com: How To See Comet NEOWISE From Your Backyard This Week

Štítky: Kometa NEOWISE, Kometa NEOWISE, Libanon, Libanon, Naked eye, Naked eye


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »