Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE nad Libanonem

Uznání a copyright: Maroun Habib (Moophz)

I neozbrojeným okem je náhle vidět kometa. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) byla objevena koncem března a jak dosáhla svého největšího přiblížení ke Slunci uvnitř dráhy Merkuru, tak koncem minulého týdne zjasněla. Tento meziplanetární ledovec doposud přežil sluneční ohřev a nyní, když se vrací zpátky do vnější Sluneční soustavy, tak se přibližuje k Zemi. Jelikož se kometa NEOWISE stala jednou z mála komet 21. století, která je vidět i pouhým okem, tak se to rychle rozkřiklo a kometa byla fotografována z mnoha slavných míst a měst na celém světě. Na snímku je vidět kometa NEOWISE zachycená před dvěma dny nad Libanonem před východem Slunce. Budoucí jasnost komety NEOWISE zůstává poněkud neurčitá, ale kometa se bude dát nejspíš nadále vyhledat nejenom časně ráno, ale příští týden také na časné večerní obloze.

Kometa NEOWISE z celého světa: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: JPL Small-Body Database Browser: C/2020 F3 (NEOWISE)(NEOWISE)_
 2. Aerith.net: C/2020 F3 ( NEOWISE )
 3. APOD: 2020-01-27 Vypařování komety ČG
 4. NASA: Solar System
 5. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)
 6. Pinimg.com: Foto: Kočka šeptá psovi :-)
 7. SpaceWeatherGallery.com: Realtime Image Gallery
 8. NASA: Earth
 9. Instagram.com: moophz: Deïr El Qamar, Mont-Liban, Lebanon: Comet C/2020 F3 (NEOWISE) captured from Deir el Qamar Lebanon, overseeing Majdel El Meouch top, during nautical twilight at 4:46am.
 10. EarthSky.org: How to see Comet NEOWISE
 11. Forbes.com: How To See Comet NEOWISE From Your Backyard This Week

Štítky: Kometa NEOWISE, Kometa NEOWISE, Libanon, Libanon, Naked eye, Naked eye


47. vesmírný týden 2021

47. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 11. do 28. 11. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večerní obloha nabídne pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Svět nevěřícně sledoval, jak Rusko provedlo podobný test, jako kdysi Čína, když rozstřelilo družici, jejíž úlomky reálně ohrozily ISS. Úspěšný start si připsaly rakety Electron, CZ-4B a Rocket 3.3. Chystá se start Progressu s modulem Pričal. K dvojplanetce se vydá sonda DART. Před 320 lety se narodil Anders Celsius, který je znám díky zavedení naší teplotní stupnice, ale zabýval se také hvězdami a polárními zářemi.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhoviny IC59 a IC63

Emisní a reflexní mlhoviny v okolí hvězdy Gamm Cass. Ve snímku jsou díky dlouhé expoziční době vidět i temné mlhoviny (molekulární oblak) které se na běžných úzkopásmových snímcích nevyskytují.

Další informace »