Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE nad Libanonem

Uznání a copyright: Maroun Habib (Moophz)

I neozbrojeným okem je náhle vidět kometa. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) byla objevena koncem března a jak dosáhla svého největšího přiblížení ke Slunci uvnitř dráhy Merkuru, tak koncem minulého týdne zjasněla. Tento meziplanetární ledovec doposud přežil sluneční ohřev a nyní, když se vrací zpátky do vnější Sluneční soustavy, tak se přibližuje k Zemi. Jelikož se kometa NEOWISE stala jednou z mála komet 21. století, která je vidět i pouhým okem, tak se to rychle rozkřiklo a kometa byla fotografována z mnoha slavných míst a měst na celém světě. Na snímku je vidět kometa NEOWISE zachycená před dvěma dny nad Libanonem před východem Slunce. Budoucí jasnost komety NEOWISE zůstává poněkud neurčitá, ale kometa se bude dát nejspíš nadále vyhledat nejenom časně ráno, ale příští týden také na časné večerní obloze.

Kometa NEOWISE z celého světa: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: JPL Small-Body Database Browser: C/2020 F3 (NEOWISE)(NEOWISE)_
 2. Aerith.net: C/2020 F3 ( NEOWISE )
 3. APOD: 2020-01-27 Vypařování komety ČG
 4. NASA: Solar System
 5. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)
 6. Pinimg.com: Foto: Kočka šeptá psovi :-)
 7. SpaceWeatherGallery.com: Realtime Image Gallery
 8. NASA: Earth
 9. Instagram.com: moophz: Deïr El Qamar, Mont-Liban, Lebanon: Comet C/2020 F3 (NEOWISE) captured from Deir el Qamar Lebanon, overseeing Majdel El Meouch top, during nautical twilight at 4:46am.
 10. EarthSky.org: How to see Comet NEOWISE
 11. Forbes.com: How To See Comet NEOWISE From Your Backyard This Week

Štítky: Kometa NEOWISE, Kometa NEOWISE, Libanon, Libanon, Naked eye, Naked eye


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »