Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEOWISE nad Libanonem

Uznání a copyright: Maroun Habib (Moophz)

I neozbrojeným okem je náhle vidět kometa. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) byla objevena koncem března a jak dosáhla svého největšího přiblížení ke Slunci uvnitř dráhy Merkuru, tak koncem minulého týdne zjasněla. Tento meziplanetární ledovec doposud přežil sluneční ohřev a nyní, když se vrací zpátky do vnější Sluneční soustavy, tak se přibližuje k Zemi. Jelikož se kometa NEOWISE stala jednou z mála komet 21. století, která je vidět i pouhým okem, tak se to rychle rozkřiklo a kometa byla fotografována z mnoha slavných míst a měst na celém světě. Na snímku je vidět kometa NEOWISE zachycená před dvěma dny nad Libanonem před východem Slunce. Budoucí jasnost komety NEOWISE zůstává poněkud neurčitá, ale kometa se bude dát nejspíš nadále vyhledat nejenom časně ráno, ale příští týden také na časné večerní obloze.

Kometa NEOWISE z celého světa: Pozoruhodné snímky zaslané do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: JPL Small-Body Database Browser: C/2020 F3 (NEOWISE)(NEOWISE)_
  2. Aerith.net: C/2020 F3 ( NEOWISE )
  3. APOD: 2020-01-27 Vypařování komety ČG
  4. NASA: Solar System
  5. Wikipedia: 2020_F3_(NEOWISE)
  6. Pinimg.com: Foto: Kočka šeptá psovi :-)
  7. SpaceWeatherGallery.com: Realtime Image Gallery
  8. NASA: Earth
  9. Instagram.com: moophz: Deïr El Qamar, Mont-Liban, Lebanon: Comet C/2020 F3 (NEOWISE) captured from Deir el Qamar Lebanon, overseeing Majdel El Meouch top, during nautical twilight at 4:46am.
  10. EarthSky.org: How to see Comet NEOWISE
  11. Forbes.com: How To See Comet NEOWISE From Your Backyard This Week

Štítky: Kometa NEOWISE, Kometa NEOWISE, Libanon, Libanon, Naked eye, Naked eye


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »