Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýmka

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Východně od hvězdy Antares se v nahuštěném hvězdném poli směrem k centru naší Galaxie Mléčné dráze prostírá tmavé značení. Počátkem 20. století astronom E. E. Barnard zde katalogizoval neprůhledná mračna mezihvězdného prachu včetně B59, B72, B77 a B78, která jsou vidět proti pozadí hvězd. Jejich kombinovaný tvar připomíná hlavičku a troubel dýmky, takže tato tmavá mlhovina dostala svůj populární název mlhovina Dýmka. Hluboký a rozsáhlý pohled pokrývá zorné pole 10 x 10 stupňů v nepochybně vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Mlhovina Dýmka je součástí temného komplexu mračen v Hadonoši ve vzdálenosti asi 450 světelných let. Hustá jádra plynu a prachu v mlhovině Dýmka kolabují za vzniku hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2009-04-25 Tmavé značení na obloze
  2. PBS.org: Edward Emerson Barnard
  3. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  4. SaguaroAstro.org: The Best of Barnard’s Dark Nebulae
  5. Wikipedia: File:MagrittePipe.jpg
  6. AstronomyClub.org: Pronunciation: This is the thorough list from A to Z of constellation names and star names, and how to pronounce them.
  7. arXiv.org: Dense cores in the Pipe Nebula: An improved core mass function

Štítky: Ophiuchus, Pipe Nebula, Tmavá mlhovina, Mléčná dráha, Barnard, Star-formation


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »