Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýmka

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Východně od hvězdy Antares se v nahuštěném hvězdném poli směrem k centru naší Galaxie Mléčné dráze prostírá tmavé značení. Počátkem 20. století astronom E. E. Barnard zde katalogizoval neprůhledná mračna mezihvězdného prachu včetně B59, B72, B77 a B78, která jsou vidět proti pozadí hvězd. Jejich kombinovaný tvar připomíná hlavičku a troubel dýmky, takže tato tmavá mlhovina dostala svůj populární název mlhovina Dýmka. Hluboký a rozsáhlý pohled pokrývá zorné pole 10 x 10 stupňů v nepochybně vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Mlhovina Dýmka je součástí temného komplexu mračen v Hadonoši ve vzdálenosti asi 450 světelných let. Hustá jádra plynu a prachu v mlhovině Dýmka kolabují za vzniku hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2009-04-25 Tmavé značení na obloze
  2. PBS.org: Edward Emerson Barnard
  3. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  4. SaguaroAstro.org: The Best of Barnard’s Dark Nebulae
  5. Wikipedia: File:MagrittePipe.jpg
  6. AstronomyClub.org: Pronunciation: This is the thorough list from A to Z of constellation names and star names, and how to pronounce them.
  7. arXiv.org: Dense cores in the Pipe Nebula: An improved core mass function

Štítky: Ophiuchus, Pipe Nebula, Tmavá mlhovina, Mléčná dráha, Barnard, Star-formation


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »