Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýmka

Uznání a copyright: Jose Mtanous

Východně od hvězdy Antares se v nahuštěném hvězdném poli směrem k centru naší Galaxie Mléčné dráze prostírá tmavé značení. Počátkem 20. století astronom E. E. Barnard zde katalogizoval neprůhledná mračna mezihvězdného prachu včetně B59, B72, B77 a B78, která jsou vidět proti pozadí hvězd. Jejich kombinovaný tvar připomíná hlavičku a troubel dýmky, takže tato tmavá mlhovina dostala svůj populární název mlhovina Dýmka. Hluboký a rozsáhlý pohled pokrývá zorné pole 10 x 10 stupňů v nepochybně vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Mlhovina Dýmka je součástí temného komplexu mračen v Hadonoši ve vzdálenosti asi 450 světelných let. Hustá jádra plynu a prachu v mlhovině Dýmka kolabují za vzniku hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2009-04-25 Tmavé značení na obloze
  2. PBS.org: Edward Emerson Barnard
  3. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  4. SaguaroAstro.org: The Best of Barnard’s Dark Nebulae
  5. Wikipedia: File:MagrittePipe.jpg
  6. AstronomyClub.org: Pronunciation: This is the thorough list from A to Z of constellation names and star names, and how to pronounce them.
  7. arXiv.org: Dense cores in the Pipe Nebula: An improved core mass function

Štítky: Ophiuchus, Pipe Nebula, Tmavá mlhovina, Mléčná dráha, Barnard, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »