Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yogi a přátelé v 3D

Uznání a copyright: IMP Team JPL, NASA

V červenci 1997 byly na 3D stereo pohledu z povrchu Marsu dohromady vidět rampa ze sondy Pathfinder, vozítko Sojourner, airbagy a kameny pohovka, Barnacle Bill a Yogi. Barnacle Bill je kámen vlevo od vozítka Sojourner se slunečními panely a Yogi je ten velký a přátelsky vyhlížející balvan vpravo. "Pohovkou" se myslí špidlatý kámen na obzoru. Vezměte si červenomodré brýle (nebo si přidržujte kus červené průhledné plastikové fólie před levým okem a modré či zelené před pravým) a uvidíte to v 3D perspektivě. Stereo pohled pořídila kamera IMP (Imager for Mars Pathfinder). Kamera IMP měla dvě optické cesty pro pořízení stereo obrazu a určení vzdáleností a byla vybavená řadou barevných filtrů pro spektrální analýzu. Kamera IMP pracovala jako "první astronomická observatoř na Marsu", kde pořídila snímky Slunce a Deimosu, menšího ze dvou malých měsíců Marsu. NASA v letošním červenci k rudé planetě vypustila rover Perseverance.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars Pathfinder and Sojourner
  2. NASA: Soil and Rock "Yogi"
  3. NASA: Mars 2020 Mission

Štítky: Mars, Pathfinder, Sojourner, Přistávací modul, Vozítko


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »