Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozvinutí M51

Uznání a copyright: Data - Hubble Heritage Project, Unwinding - Paul Howell

Z majestátního portrétu M51 Hubblovým kosmickým dalekohledem z roku 2005 jsou digitální transformací rozvinutá ramena velké spirální galaxie o rozměru 60 000 světelných let. M51 byla jednou z původních spirálních mlhovin a její zavinutá ramena se dají popsat matematickou křivkou známou jako logaritmická spirála u níž vzdálenost ramen roste se vzdáleností od středu geometrickou řadou. Uplatněním logaritmů k posunu souřadnic pixelů na Hubblově snímku vůči centru M51 se její spirální ramena mapují do diagonálních přímek. Transformovaný snímek dramaticky ukazuje, že ramena samotná jsou protkána vznikajícími hvězdami, lemovaná růžovými hvězdotvornými oblastmi a mladými modrými hvězdokupami. Doprovodná galaxie NGC 5195 (nahoře) se zdá měnit stopování ramene před ní, ale samotná zůstává rozvinutím M51 poměrně nedotčená. Logaritmické spirály, též známé jako spira mirabilis, se dají v přírodě najít v různých velikostech. Logaritmické spirály mohou například popisovat hurikány, stopy subatomických částic v bublinové komoře, a samozřejmě květák.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: HUBBLE CELEBRATES 15TH ANNIVERSARY WITH SPECTACULAR NEW IMAGES
  2. Wolfram.com: Logarithmic Spiral
  3. Wikipedia: Geometric_progression
  4. Cut-The-Knot.org: Spira Mirabilis - Wonderful Spiral
  5. APOD: 2008-05-17 Logaritmické spirály
  6. Cern.ch: The bubble chamber
  7. CAM.ac.uk: cauliflower2.html

Štítky: Logarithmic spiral, Spirální galaxie, Květák


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »