Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozvinutí M51

Uznání a copyright: Data - Hubble Heritage Project, Unwinding - Paul Howell

Z majestátního portrétu M51 Hubblovým kosmickým dalekohledem z roku 2005 jsou digitální transformací rozvinutá ramena velké spirální galaxie o rozměru 60 000 světelných let. M51 byla jednou z původních spirálních mlhovin a její zavinutá ramena se dají popsat matematickou křivkou známou jako logaritmická spirála u níž vzdálenost ramen roste se vzdáleností od středu geometrickou řadou. Uplatněním logaritmů k posunu souřadnic pixelů na Hubblově snímku vůči centru M51 se její spirální ramena mapují do diagonálních přímek. Transformovaný snímek dramaticky ukazuje, že ramena samotná jsou protkána vznikajícími hvězdami, lemovaná růžovými hvězdotvornými oblastmi a mladými modrými hvězdokupami. Doprovodná galaxie NGC 5195 (nahoře) se zdá měnit stopování ramene před ní, ale samotná zůstává rozvinutím M51 poměrně nedotčená. Logaritmické spirály, též známé jako spira mirabilis, se dají v přírodě najít v různých velikostech. Logaritmické spirály mohou například popisovat hurikány, stopy subatomických částic v bublinové komoře, a samozřejmě květák.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: HUBBLE CELEBRATES 15TH ANNIVERSARY WITH SPECTACULAR NEW IMAGES
  2. Wolfram.com: Logarithmic Spiral
  3. Wikipedia: Geometric_progression
  4. Cut-The-Knot.org: Spira Mirabilis - Wonderful Spiral
  5. APOD: 2008-05-17 Logaritmické spirály
  6. Cern.ch: The bubble chamber
  7. CAM.ac.uk: cauliflower2.html

Štítky: Logarithmic spiral, Spirální galaxie, Květák


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »