Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozvinutí M51

Uznání a copyright: Data - Hubble Heritage Project, Unwinding - Paul Howell

Z majestátního portrétu M51 Hubblovým kosmickým dalekohledem z roku 2005 jsou digitální transformací rozvinutá ramena velké spirální galaxie o rozměru 60 000 světelných let. M51 byla jednou z původních spirálních mlhovin a její zavinutá ramena se dají popsat matematickou křivkou známou jako logaritmická spirála u níž vzdálenost ramen roste se vzdáleností od středu geometrickou řadou. Uplatněním logaritmů k posunu souřadnic pixelů na Hubblově snímku vůči centru M51 se její spirální ramena mapují do diagonálních přímek. Transformovaný snímek dramaticky ukazuje, že ramena samotná jsou protkána vznikajícími hvězdami, lemovaná růžovými hvězdotvornými oblastmi a mladými modrými hvězdokupami. Doprovodná galaxie NGC 5195 (nahoře) se zdá měnit stopování ramene před ní, ale samotná zůstává rozvinutím M51 poměrně nedotčená. Logaritmické spirály, též známé jako spira mirabilis, se dají v přírodě najít v různých velikostech. Logaritmické spirály mohou například popisovat hurikány, stopy subatomických částic v bublinové komoře, a samozřejmě květák.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: HUBBLE CELEBRATES 15TH ANNIVERSARY WITH SPECTACULAR NEW IMAGES
  2. Wolfram.com: Logarithmic Spiral
  3. Wikipedia: Geometric_progression
  4. Cut-The-Knot.org: Spira Mirabilis - Wonderful Spiral
  5. APOD: 2008-05-17 Logaritmické spirály
  6. Cern.ch: The bubble chamber
  7. CAM.ac.uk: cauliflower2.html

Štítky: Logarithmic spiral, Spirální galaxie, Květák


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »